რმე-მ განაცხადა, რომ ბართოლომეოსი ვერ მიიღებს ანდრეი კურაევს
პროფესორი ვლადისლავ ციპინი თვლის, რომ პატრიარქ ბართოლომეოსის მიერ ანდრეი კურაევის პროტოდიაკონის ხარისხში აღდგენა კანონიკურად ბათილია.
რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ განაცხადა, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს არ აქვს უფლება, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყოფილ პროტოდიაკონს, ანდრეი კურაევს აღუდგინოს წოდება.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მოსკოვის საქალაქო ეპარქიის საეკლესიო სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე, მოსკოვის სასულიერო აკადემიის (მსა) პროფესორი, პროტოდიაკონი ვლადისლავ ციპინი მიიჩნევს, რომ პატრიარქ ბართოლომეოსს არ აქვს შესაბამისი უფლებამოსილება.
„კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ასეთი ქმედება კანონიკურად ბათილია“, - თქვა პროფესორმა ციპინმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ფანარმა ომოფორის ქვეშ მიიღო რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყოფილი პროტოდიაკონი ანდრეი კურაევი.