უკრაინაში მართლმადიდებელი ჟურნალისტების დაკავების შესახებ საერთაშორისო სტრუქტურებმა შეიტყვეს
უფლებადამცველები უკრაინაში ჟურნალისტების დევნაზე საუბრობენ. ფოტო: t.me/PersecutionInUkraine უფლებადამცველები უკრაინაში ჟურნალისტების დევნაზე საუბრობენ. ფოტო: t.me/PersecutionInUkraine
სულ უფრო მეტი საერთაშორისო ორგანიზაცია და გავლენიანი ადამიანი იგებს მჟკ-ს ჟურნალისტებისა და უფლებადამცველების აღმაშფოთებელი დევნისა და პატიმრობის შესახებ.
გაეროს სესიის შემდეგ, უკრაინაში ადამიანის უფლებათა ინიციატივამ აცნობა მსოფლიო საზოგადოებას უკრაინაში მიმდინარე სიტყვისა და რელიგიის თავისუფლებაზე თავდასხმის შესახებ.
უფლებადამცველები ირწმუნებიან, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელი ჟურნალისტებისა და მღვდლების მიმართ რეპრესიები მსოფლიოსთვის შეუმჩნეველი არ დარჩება. „მჟკ-ს ვებსაიტის დაბლოკვის ან DDOS შეტევების ქვეშ მოქცევის მცდელობები, რაც დაფიქსირდა ბოლო დღეებში, ვერ დაეხმარებათ სიმართლის დამალვაში და ხელს ვერ შეგვიშლის სამართლიანობის მიღწევაში“, - დარწმუნებული არიან Persecution in Ukraine.
ამ გზაზე მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყო უკრაინელი უფლებადამცველების მოხსენება გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს 55-ე რეგულარულ სესიაზე 2 აპრილს მჟკ-ს ჟურნალისტებისა და უმე-ის უფლებადამცველების ცრუ და პოლიტიკურად მოტივირებული ბრალდებების დაკავების შესახებ.
უფლებადამცველმა ინიციატივამ Persecution in Ukraine ამ მოვლენებისა და გაეროში გაკეთებული განცხადებების შესახებ მსოფლიო საზოგადოების ყურადღება მიიქცია.
იმ ათეულ ორგანიზაციას შორის, რომლებმაც მიიღეს პრესრელიზები ადამიანის უფლებათა ინიციატივიდან და რომლებთანაც უკვე დამყარდა კომუნიკაცია, არიან: Amnesty International, Human Rights Watch და 13 მსოფლიო ფილიალი, ARTICLE 19, International Freedom of Expression Exchange (IFEX) , ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაცია (IFJ), გაზეთთა მსოფლიო ასოციაცია (WAN-IFRA), ჟურნალისტთა დაცვის კომიტეტი, Open Doors International და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციები ქრისტიანების დევნისგან დასაცავად.
გარდა ამისა, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესმა კომისარმა, ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარმა და მედიის თავისუფლების საკითხებში ეუთოს წარმომადგენლებმა შეიტყვეს ჟურნალისტებისა და ადამიანის უფლებათა დამცველების დევნის შესახებ.
უფლებადამცველების თქმით, „რა თქმა უნდა, სიტყვისა და რელიგიის თავისუფლებაზე უხეში თავდასხმა შოკში ჩააგდებს ჩვენს უცხოელ კოლეგებს“.
„ჩვენ და თავისუფალი სამყარო დუმილით არ ვუპასუხებთ იმ სისასტიკეზე, რასაც ვხედავთ ეკლესიის მიმართ“, - ამბობს Persecution in Ukraine.
„სიტყვის თავისუფლებისა და ადამიანის უფლებების საკითხი ფუნდამენტურია დემოკრატიული სამყაროსთვის და მით უმეტეს ჩვენთვის - უკრაინის მოქალაქეებისთვის. აქ უნდა ვიცხოვროთ. სწორედ ჩვენი ნათესავები და კოლეგები აღმოჩნდნენ გისოსებს მიღმა, რადგან პატიოსნად ასრულებდნენ ჟურნალისტურ საქმიანობას და ასრულებდნენ თავიანთ სამოქალაქო და ქრისტიანულ მოვალეობას ეკლესიის დევნის პერიოდში“, - თვლიან უფლებადამცველები.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ევროპაში შეიქმნა რესურსი, რომელიც მოგვითხრობს უკრაინელი სინდისის პატიმრების შესახებ.
უკრაინაში მართლმადიდებელი ჟურნალისტების დაკავების შესახებ საერთაშორისო სტრუქტურებმა შეიტყვეს - სურათი 1