ამსტერდამის განცხადებით, პარლამენტი მზად არის მიიღოს უმე-ის აკრძალვის კანონი
ადვოკატის აზრით, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია არის დამოუკიდებელი აზროვნების ერთ-ერთი ძალიან მცირე წყაროდან, რომელიც რჩება უკრაინაში.
„სამწუხაროდ, ჩვენ გვაცნობეს, რომ უკრაინელი კანონმდებლების უმრავლესობას აქვს გადაწყვეტილი წინსვლა და კანონპროექტის მიღება, რომელიც აშკარად გაანადგურებს ქვეყანაში რელიგიურ თავისუფლებას. ამის შესახებ უმე-ის ამერიკელმა ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა თავის X-ში 2024 წლის 19 აპრილს დაწერა.
მისი თქმით, ეს გასაკვირი არ უნდა იყოს, რადგან უკრაინაში სიტყვის თავისუფლება და პოლიტიკური ოპოზიცია უკვე განადგურებულია.
”სამწუხარო ფაქტია, რომ უმე არის ერთ-ერთი იმ მცირერიცხოვანი დამოუკიდებელი აზროვნების წყარო, რომელიც დარჩა უკრაინაში და შექმნა 70 სამრევლო უკრაინის ფარგლებს გარეთ ლტოლვილებზე საზრუნავად, ხოლო კიევი ხარჯავს მილიონობით დოლარს ვაშინგტონის ლობისტებზე“, - აღნიშნა საერთაშორისო უფლებადამცველმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, საერთაშორისო უფლებადამცველი კომპანიის Amsterdam & Partners LLP-ის ხელმძღვანელმა, რობერტ ამსტერდამმა განაცხადა, რომ მან პერსონალური წერილები გაუგზავნა უმაღლესი რადას დეპუტატებს პასუხისმგებლობისა და პირადი სანქციების შესახებ 8371 კანონზე, მაგრამ ისინი თავს არიდებდნენ ადვოკატებთან კომუნიკაციას.