უუს ერთი წლის შემდეგ მეორედ ეწვია უმე-ს შეპეტოვსკის ეპარქიის მღვდელს
უშიშროების სამსახური იუწყება რაღაც ექსპერტიზის შესახებ, რომელმაც „კლირიკოსის დანაშაულებრივი ქმედებების ფაქტები დაადასტურა“.
2024 წლის 22 აპრილს უუს-მ ეჭვი წარუდგინა უმე-ს შეპეტოვსკის ეპარქიის კლირიკოსს ორი სტატიით: უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 სტ. ნაწ. 1 (რელიგიური შუღლის გაღვივება) და 436-2 სტ. ნაწ. 1 (რფ-ის შეიარაღებული აგრესიის გამართლება). ამის შესახებ უწყების პრეს-სამსახურმა სოციალურ ქსელებში დაწერა.
„უშიშროების სამსახურმა დოკუმენტურად ასახა ხმელნიცკის ოლქში უმე-ს (მს) შეპეტოვსკის ეპარქიის ტაძრის წინამძღვრის მავნებლური საქმიანობა. კლირიკოსი მხარს უჭერდა უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიულ ომს და აღვივებდა რელიგიურ ზიზღს“, - ნათქვამია უწყებაში.
როგორც მჟკ-სთვის გახდა ცნობილი, მღვდელი, ვისაც ბრალდებები წარუდგინეს, დეკანოზი ნიკოლოზ ხლანია.
ერთი წლის წინ, 2023 წ. მაისში, დეკანოზ ნიკოლოზის სახლში სამართალდამცველებმა ჩაატარეს ჩხრეკა და აღძრეს სისხლის სამართლის წარმოება სისხლის სამართლის კოდექსის სტ. 161 ნაწ. 1. სასამართლოს დადგენილებაში ნათქვამი იყო, რომ გამოძიების მსვლელობაში მოწმე იუწყებოდა, რომ მღვდელმა „არაერთხელ გამოხატა ნეგატიური დამოკიდებულება მს-ს უმე-ს ეკლესიების მართლმადიდებელ ეკლესია უკრაინაში გადასვლებთან დაკავშირებით“, აგრეთვე ის აკრიტიკებდა მეუ-ს ხელმძღვანელთა საქმიანობასაც. თვით მღვდელი არის სოფელ პერემიშელის იოანე ღვთისმეტყველის მრევლის წინამძღვარი, რომელიც ხელისუფლებამ უკანონოდ მეუ-ში გადაარეგისტრირა.
მღვდელმსახურთან პირველი ვიზიტიდან თითქმის ერთი წლის შემდეგ, უსს იუწყებოდა რაღაც ექსპერტიზის შესახებ, რომელმაც „დაადასტურა კლირიკოსის დანაშაულებრივი ქმედებების ფაქტები“.
კერძოდ ნათქვამია, რომ მღვდელი ღვთისმსახურებების დროს თითქოს „აქებდა პუტინს და ომში უკრაინის ხელისუფლებას ადანაშაულებდა“. აგრეთვე ნახსენებია რაღაც „რუსული სიყალბეები (ფეიკები) უკრაინაში ომის შესახებ“ და პუბლიკაციები „სახელმწიფოში კონფესიათაშორის ურთიერთობებზე“ მის გვერდზე «Вконтакте».
ამ პუბლიკაციების კონკრეტული მაგალითები უუს-ს არ მოყავს და აცხადებს მღვდლისთვის ეჭვის წარდგენის შესახებ სტატიებით: სტ. 161 ნაწ. 1 (მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რელიგიური შეხედულებების გამო); სტ. 436-2 ნაწ. 1 (უკრაინის წინააღმდეგ რფ-ის შეიარაღებული აგრესიის გამართლება, მართლზომიერად აღიარება, უარყოფა).
ნათქვამია, რომ ხმელნიცკის ოლქში კომპლექსურ ღონისძიებებს ატარებდნენ უუს-ის თანამშრომლები ნაციონალურ პოლიციასთან ერთად საოლქო პროკურატურის პროცესუალური ხელმძღვანელობით.
„გამოძიება გრძელდება. ბოროტმოქმედს ემუქრება 5 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა“, - დაასკვნეს უუს-ის პრეს-სამსახურში.