ფარბოვანოეში მღვდელმა თემი ნების საწინააღმდეგოდ "გადაიყვანა" მეუ-ში
მღვდელმა ევგენი ზოტოვმა შეაგროვა ათი ადამიანი, რომლებიც გაფორმდნენ როგორც "ათეული" და ხელახლა დაარეგისტრირეს თემი.უმე-ს მორწმუნეები ითხოვენ დაინიშნოს ახალი წინამძღვარი.
უმე-ს ბორისპოლის ეპარქიის სოფელ ფარბოვანოეში მღვდელმა ევგენი ზოტოვმა დაარეგისტრირა რელიგიური თემის "გადასვლა" მეუ-ში, განაცხადა თავის Facebook გვერდზე ამ სტრუქტურის "იერარქმა" ალექსანდრემ (დრაბინკო). დრაბინკომ ასევე განაცხადა, რომ "მიიღო" თემი თავის ეპარქიაში.
ბორისპოლის ეპარქიის დეკანოზმა ალექსი ნოსენკომ განუცხადა მჟკ-ს, რომ მოცემული "გადასვლა" განხორციელებული იყო თაღლითური გზით. ზოტოვმა შეაგროვა ათი ადამიანი თავისი მომხრეებისაგან, გააფორმა ისინი როგორც საეკლესიო "ათეული" და იქვე დაარეგისტრირა მეუ-ს თემად.
"ინფორმაცია სოფელ ფარბოვანოეს უმე-ს თემის გადასვლის შესახებ მეუ-ში არ შეესაბამება სინამდვილეს,- განაცხადა მღვდელმსახურმა. -2001 წლიდან კიევის ოლქის ბორისპოლის რაიონის სოფელ ფარბოვანოეში მოქმედებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ღვთისმშობლის მიძინების სახელობის სამრევლო. ახალგაზრდა მღვდელი ევგენი ზოტოვი, რომელიც ემსახურობდა სამრევლოს ბოლო ერთი წლის განმავლობაში, გადაწყვიტა გადასულიყო მეუ-ში. ს. ფარბოვანოეს რელიგიური თემი რჩება კანონიკური ეკლესიის წიაღში".
მ. ალექსიმ განაცხადა, რომ გამართულ შეხვედრაზე საეკლესიო თემის წევრებმა მიიღეს გადაწყვეტილება გამოხატონ თავისი უმე-სადმი ერთგულება.
"კრებაზე გადაწყდა არ შეიცვალონ კონფესიური კუთვნილება და დარჩნენ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წიაღში კიევისა და სრულიად უკრაინის უნეტარესი მიტროპოლიტის ონუფრის ომოფორის ქვეშ. უფრო მეტიც, მრევლმა გადაწყვიტა დაეგმო მამა ევგენის მოქმედებები და სთხოვეს ეპისკოპოსის მოადგილეს დანიშნოს ახალი წინამძღვარი",- განაცხადა დეკანოზმა ალექსიმ.