"მამა იუსტინე": რკე-მ გამოუშვა ხელოვნურ ინტელექტზე დაფუძნებული აპლიკაცია რწმენაზე პასუხის გასაცემად
კათოლიკურმა პორტალმა Catholic Answers (აშშ) წარმოადგინა ხელოვნური ინტელექტზე დაფუძნებული ინტერაქტიული აპლიკაცია, სახელწოდებით "მამა იუსტინე".
აპლიკაციის შემქმნელების თქმით, ის დაეხმარება მომხმარებლებს რწმენის შესახებ კითხვებზე პასუხების მიღებაში.
"მამა იუსტინეს" ვიდეო ავატარი გამოსახულია თეთრკანიანი კაცის სახით, წვერებითა და წარბებით სამღვდელო სამოსით, რომელიც ზის წმინდა ფრანცისკე ასიზელის ბაზილიკის ფონზე პერუჯაში, იტალია და ჰქვია წმინდა იუსტინე, II საუკუნის მოწამე და აპოლოგეტი.
ინფორმაციული პორტალის Catholic Answers ხელმძღვანელის კრის კოსტელოს თქმით, "მამა იუსტინეს" ვიდეო ავატარი შეიქმნა "ნამდვილი მღვდლებისა და მორწმუნეების ცხოვრებაში მათი როლის პატივისცემით". კოსტელო დარწმუნებულია, რომ მომხმარებლებს ხელოვნური ინტელექტი რეალურ ადამიანში არ აერევათ.
აპლიკაცია ამჟამად მხოლოდ კომპიუტერებზეა ხელმისაწვდომი. საინტერესოა, რომ კითხვაზე პასუხის გაცემამდე „მამა იუსტინე“ მომხმარებელს მიმართავს „შვილო ჩემო“.
ზოგიერთმა მომხმარებელმა შეამჩნია, რომ „მამა იუსტინე“ უფრო მეტს გვთავაზობს, ვიდრე კათოლიციზმზე საუბარს. პროფესორმა ქეთი კონრადმა თქვა, რომ მას წარუდგინეს ჩატბოტი ვიდეო ავატარით, რომელიც ამტკიცებდა, რომ ის იყო ნამდვილი მღვდელ-ეპისკოპოსი, რომელსაც შეეძლო აღსარების ჩაბარება და ჯვრის დაწერა.
ამავდროულად, როდესაც OSV News-მა ჰკითხა „მამა იუსტინეს“, შეეძლო თუ არა ცოდვების მიტევება, მან უპასუხა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ მას შეეძლო შერიგების საიდუმლოს აღსრულება, ასევე ცნობილი როგორც აღსარება, ეს მაინც მოითხოვს პირად შეხვედრას. ამიტომ, „მამა იუსტინეს“ ურჩია ადგილობრივ მღვდელთან დაკავშირება.
იმის გამო, რომ ბევრი მომხმარებელი აღაშფოთა ხელოვნური ინტელექტის „მღვდლად“ წარმოჩენამ, Catholic Answers-ის პრეზიდენტმა კრისტოფერ ჩეკმა გადაწვიტა პერსონაჟს დაარქვას უბრალოდ „იუსტინა“ და მღვდლის სამოსი ნაცვლად უბრალო შავი პერანგით შემოსოს.
ადრე მჟკ წერდა, რომ იუვალ ნოა ჰარარი, მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის (WEF) უფროსმა მრჩეველმა და მისმა თავმჯდომარემ კლაუს შვაბმა, მოითხოვეს რელიგიური წერილების „გადაწერა“ ხელოვნური ინტელექტის (AI) მიერ, რათა გლობალიზებული „ახალი ბიბლიის“ შექმნის მიზნით.