უკრაინის ხელისუფლებამ თავისი დანაშაული მთელ მსოფლიოს გააგებინა, - სახალხო დეპუტატი
მილიონობით უკრაინელი დისკრიმინაციას განიცდის რელიგიური ნიშნით და იქნება კიდევ უფრო მეტი დანაშაული“, - განაცხადა დმიტრუკმა უკრაინის გადაწყვეტილებაზე გადაუხვიოს ადამიანის უფლებათა კონვენციიდან.
„ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კონვენციიდან გადახვევის შესახებ გადაწყვეტილების წარდგენით, ხელისუფლებამ მთელ მსოფლიოს დაუდასტურა, რომ სახელმწიფოში უკრაინელი ხალხის წინააღმდეგ უამრავ კანონდარღვევას აქვს ადგილი! ახლა კი, როგორც ჩანს, დანაშაული კიდევ უფრო გაიზრდება“, - წერს დეპუტატი არტემ დმიტრუკი თავის Telegram არხზე 29 აპრილს.
სახალხო დეპუტატმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ იტაცებენ ეკლესიებს, სცემენ მორწმუნეებს, მილიონობით უკრაინელის ყოველმხრივ დისკრიმინაციას განიცდიან რელიგიური ნიშნით, ითრგუნება ნებისმიერი განსხვავებული აზრი, სიტყვისა და რელიგიის თავისუფლება.
"და ეს არის ის, რაც დღეს ხდება ჩვენს სახელმწიფოში", - აღნიშნა მან. „და ევროპის საბჭოს შეტყობინება ამის შესახებ მხოლოდ აკანონებს მორწმუნეთა წამებას, მღვდლების, პოლიტიკოსების, საზოგადო მოღვაწეების, არასასურველი ჟურნალისტების უკანონო დაპატიმრებებს, კორუფციას და ქვეყანაში სიტყვის თავისუფლებისა და საკუთარი აზრის უფლების ნებისმიერ დარღვევას.
უკრაინის იუსტიციის სამინისტრომ ევროპის საბჭოს წარუდგინა განცხადება ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციიდან ნაწილობრივი გადახრის შესახებ. იუსტიციის სამინისტრომ 28 აპრილს გავრცელებულ განცხადებაში განაცხადა, რომ საომარი მდგომარეობის დროს შესაძლოა დროებით შეიზღუდოს კონსტიტუციის რიგი მუხლებით გათვალისწინებული ადამიანის უფლებები. ამრიგად, ევროპის საბჭოს ეცნობა ნაწილობრივი გადახრის შესახებ: მუხლი 8 – პირადი და ოჯახური ცხოვრების პატივისცემის უფლება, მუხლი 10 – გამოხატვის თავისუფლება, მუხლი 11 – შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლება. ასევე შეზღუდულია უფლებები: საკუთრების უფლებების დაცვა, განათლება, თავისუფალი არჩევნები, გადაადგილების თავისუფლება და ა.შ.
როგორც მჟკ-მ დაწერა, სახალხო დეპუტატმა კომენტარი გააკეთა უუს-ს მიერ მიტროპოლიტი არსენისთვის ეჭვმიტანილის ცნობის გადაცემის შესახებ.