სახალხო დეპუტატი რადაში აგროვებს ხელმოწერებს ვლადიმირში უმე-ის ტაძრის წასართმევად
უმე-ის მიძინების ტაძარი ვლადიმირში. ფოტო: Волинь.уа უმე-ის მიძინების ტაძარი ვლადიმირში. ფოტო: Волинь.уа
იგორ გუზი მოითხოვს, რომ ადგილობრივმა ხელისუფლებამ არ განაახლოს საიჯარო ხელშეკრულება უმე-თან.
პარტია "მომავლისთვის" სახალხო დეპუტატმა იგორ გუზმა თქვა, რომ მან 21 ხელმოწერა შეაგროვა უმაღლეს რადაში, რათა სახელმწიფომ არ განაახლოს ხელშეკრულება ტაძრის გამოყენების შესახებ უმე-ის ვლადიმერ-ვოლინის ეპარქიასთან. ამის შესახებ იგორ გუზმა ფეისბუქ-გვერდზე დაწერა.
შენობების კომპლექსი, მიძინების ეკლესიის გარდა, მოიცავს ეპარქიის ადმინისტრაციის შენობას და ვლადიმირ-ვოლინსკის სასულიერო სასწავლებელს.
„21-მა სახალხო დეპუტატმა მხარი დაუჭირა ჩემს მიმართვას ვლადიმირში უმე-მს მიძინების საკათედრო ტაძრის იჯარის ვადის გაგრძელებაზე! მიმართვა პარლამენტარების ხელმოწერებით გაეგზავნა უკრაინის პრეზიდენტის აპარატის უფროსს ანდრეი ერმაკს, უკრაინის პრემიერ მინისტრს დენის შმიგალს და ასევე, განსაკუთრებით, ვოლინის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს იური პოგულაიკოს, რომელიც დიდი ხანია შემჩნეულია ვოლინში უმე-ის დეპუტატის ინტერესების ლობირებაში. ასე ვთქვათ, შევახსენოთ, რომ ქვეყანა რუსეთთან ომობს, მოსკოვის საპატრიარქო კი რუსეთის ეკლესიის ხელია უკრაინაში“, - განმარტავს თავის ქმედებებს სახალხო დეპუტატი.
მისი ინფორმაციით, სალოცავისა და მისი შენობების კომპლექსის იჯარის ხელშეკრულება ორ თვეში - პირველ ივლისს იწურება.
მანამდე, როგორც მჟკ წერდა, დეპუტატმა ანდრეი ბოკოჩმა მოსთხოვა ვოლინის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციას სასწრაფოდ "გაეძევებინა" უმე ვლადიმირის საკათედრო ტაძრიდან.