უსსს-ს წარმომადგენლებმა ბართლომესთან იმსჯელეს ქვეყანაში მის ვიზიტზე
უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე და უკრაინის გენერალური კონსული სტამბოლში ესტუმრნენ ფანარიონში პატრიარქ ბართლომეს მის რეზიდენციაში.
2021 წლის 17 მაისს უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ვასილი ბოდნარმა პატრიარქ ბართლომესთან განიხილა მისი ვიზიტი უკრაინაში. ამაზე დიპლომატმა დაწერა თავის Facebook გვერდზე.
ვასილი ბოდნარმა დაწერა, რომ ფანარიონის მეთაურმა მიიღო ის თავის კოლეგებთან ერთად. "განიხილეს უკრაინაში პატრიარქის ვიზიტის მზადება უკრაინის დამოუკიდებლობის 30-წლისთავის დღესასწაულის ფარგლებში",-განაცხადა მან.
შეხვედრაზე, რომელიც შედგა პატრიარქ ბართლომეს რეზიდენციაში ფანარიონში, მონაწილეობა მიიღო უკრაინის გენერალურმა კონსულმა სტამბოლში ალექსანდრ გამანმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ლიკვიდირებული უმე (კ) კს-ს წინამძღვარმა ფილარეტ დენისენკომ განაცხადა, რომ პატრიარქ ბართლომეს უკრაინაში ჩამოსვლის მიზეზია- ხაზი გაუსვას კონსტანტინოპოლიდან მეუ-ს დამოუკიდებლობას.