განხეთქილება უკრაინაში -ეს წინასწარ პროვოცირებული კონფლიქტია,-რმე-ს მეთაური
2021 წლის 16 მაისს რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარმა, პატრიარქმა კირილმა განაცხადა, რომ უკრაინაში ეკლესიური განხეთქილება-ეს წინასწარგანზრახული პროვოცირებული კონფლიქტია, იუწყება რმე-ს ოფიციალური საიტი.
მოლდავეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის საეპისკოპოსოსთან შეხვედრის დროს, რომელიც ჩატარდა მოსკოვის მაცხოვრის საკათედრო ტაძარში, პატრიარქმა კირილემ ისაუბრა სიტუაციაზე უკრაინაში.
პატრიარქის აზრით, ადამიანთა მოდგმის მტერმა დათესა უთანხმოების თესლი, მათ შორის ჩვენი ეკლესიის სხეულში", რამაც მიიყვანა "უმძიმეს შედეგებამდე".
"საკმარისია შევხედოთ სიტუაციას უკრაინაში: ხელოვნურად შეიქმნას ისეთი განხეთქილებები, დაყოფები, შეაჯახონ ადამიანები, რომლებიც ხშირად ცხოვრობენ ერთი და იმავე სამრევლოს ტერიტორიაზე!..",-განაცხადა პატრიარქმა.
რუსული მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარმა ასევე აღნიშნა, რომ მასთან "ყოველკვირეულად მოდის ინფორმაცია იმ სამართალდარღვევებზე, იმ ტანჯვებზე, რასაც განიცდიან ადამიანები ამ განხეთქილების გამო".
თქვენ იცით, შესაძლოა, არანაკლებად ჩემზე-საქმე მიდის ძალმომრეობამდე, ცემამდე, ტაძრისათვის ბრძოლამდე",- განაცხადა პატრიარქმა და აღნიშნა, რომ ეკლესიური დაყოფა უკრაინაში-ეს განზრახული და ხელოვნურად პროვოცირებული კონფლიქტია.