ზაპოროჟიის ეპარქიამ დეტალები გაავრცელა ჩატარებულ ჩხრეკასთან დაკავშირებით
მიტროპოლიტი ლუკა და ზაპოროჟიეს ეპარქიის მორწმუნეები. ფოტო: «Акцент» მიტროპოლიტი ლუკა და ზაპოროჟიეს ეპარქიის მორწმუნეები. ფოტო: «Акцент»
უუს-ის თანამშრომლები ეპარქიის სხვა სასულიერო პირებთანაც მივიდნენ.
უუს-ს ჩხრეკა მიმდინარეობს მიტროპოლიტ ლუკას (კოვალენკო) საცხოვრებელში, ეპარქიის ადმინისტრაციაში და ზაპოროჟიის ეპარქიის სასულიერო პირებთან. ამის შესახებ ზაპოროჟიის ეპარქიის მდივანმა დეკანოზმა გენადი ელინმა თავის Telegram-არხზე დაწერა.
მისი ინფორმაციით, ჩხრეკას უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის კიევის განყოფილების თანამშრომლები აწარმოებენ.
მღვდელი ეპისკოპოსი ლუკასთვის ლოცვას ითხოვს.
როგორც სააგენტო „ინტერფაქს-უკრაინის“ თანამოსაუბრის ნათქვამიდან გახდა ცნობილი, ზაპოროჟიეს მიტროპოლიტ ლუკას ბრალი ედება „რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პოზიციის საჯარო და აქტიურ ლობირებაში“.
როგორც მჟკ წერდა, 2022 წლის 11 დეკემბერს ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭომ პერსონალური სანქციები დაუწესა უმე-ის შვიდ იერარქს. სანქციების სიაში სხვათა შორის, მიტროპოლიტი ლუკა (ანდრეი კოვალენკო) მოხვდა.
2023 წლის აგვისტოში იგი დაიბარეს დაკითხვაზე მოწმის სახით სისხლის სამართლის პროცესში რელიგიური მტრობისა და სიძულვილის წაქეზებისთვის (უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე მუხლის 1-ლი ნაწილი).