სასაფლაო. ფოტო: informator.ua სასაფლაო. ფოტო: informator.ua
ბილა-ცერკვას მაცხოვრებლებს სასაფლაოზე გასვლა 11 მაისიდან 19 მაისამდე ეკრძალებათ, როცა მართლმადიდებლები ჩვეულებისამებრ მიცვალებულებს მოიხსენიებენ, იუწყება ქალაქის საკრებულო.
ოფიციალურმა პირებმა გადაწყვეტილება მიიღეს აღმასრულებელი კომიტეტის რეკომენდაციებისა და კიევის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის წერილის შესაბამისად, რეკომენდაციებით, რომლებიც შემუშავებული იქნა კიევის საეკლესიო და რელიგიური ორგანიზაციების რეგიონალური საბჭოს სხდომაზე 24 აპრილს. ამ დოკუმენტებში ნათქვამია, რომ ომის პერიოდში აღდგომასა და რადონიცაზე ხალხმრავლობა თავიდან უნდა იქნას აცილებული.
ბელა-ცერკვას აღმასრულებელმა კომისიამ ბრძანება გასცა ეკლესიებში სააღდგომო კალათების კურთხევა მოხდეს 4 მაისს 23:00 საათამდე და 5 მაისის 05:00 საათიდან. უფრო მეტიც, თუ "საჰაერო განგაში" ჩაირთვება, ეკლესიაში მყოფი მრევლი თავშესაფარში უნდა გადავიდეს.
11 მაისიდან 19 მაისამდე, მიცვალებულთა ხსოვნის დღეებში, ხალხის ბრბოს თავიდან აცილების მიზნით, ბილა-ცერკვას საქალაქო ტერიტორიული თემის ტერიტორიაზე სასაფლაოებზე გასვლა შეზღუდული იქნება. მორწმუნეებს ურჩევენ, 19 მაისიდან მიაგონ პატივი დაღუპული ნათესავების ხსოვნას. შეზღუდვები არ ვრცელდება დაკრძალვაზე.
ოფიციალურმა პირებმა ასევე აკრძალეს სასაფლაოს მიმდებარე ტერიტორიაზე სარიტუალო და რელიგიური ნივთების გაყიდვა.
როგორც მჟკ იტყობინება, აღდგომის დღესასწაულზე უკრაინაში 7 ათასზე მეტი მაშველი და 2200-ზე მეტი მორიგე სპეცტექნიკა  იქნება მობილიზებული, შესაძლო საგანგებო სიტუაციებზე რეაგირებისთვის.