ღმერთს მხარზე უკრაინის დროშიანი შევრონი აქვს - ზელენსკიმ მოქალაქეებს აღდგომა მიულოცა
2024 წლის 5 მაისს უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ უკრაინელებს აღდგომა მიულოცა წმინდა სოფიას ტაძრიდან და აღნიშნა, რომ ეს დღესასწაული სიმბოლოა ადამიანის სულის განთავისუფლებისა ბოროტებისა და სიბნელის მონობისაგან, იუწყება უკრაინის პრეზიდენტის აპარატი.
პრეზიდენტის ვიდეო მიმართვაში საბრძოლო ყუთებზე დახატული ხატები აჩვენეს. ზელენსკიმ თქვა, რომ ეს ხატები დასტურია, რომ „სამოთხე ჩვენთანაა“.
პრეზიდენტის თქმით ომმა აჩვენა, რომ უკრაინელები მხოლოდ ლოცვისას იჩოქებენ და დამპყრობლებისა და ოკუპანტების წინაშე არასოდეს დაიჩოქებენ.
უკრაინაზე რუსეთის თავდასხმაზე საუბრისას ზელენსკიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ყოფილმა მეზობელმა დაარღვია ყველა მცნება, ჩვენი სახლის წასართმევად და მოვიდა ჩვენს მოსაკლავად.
„ამას მსოფლიო ხედავს. ღმერთი ხედავს ამას. და ჩვენ გვჯერა: ღმერთს მხარზე აქვს შევრონი უკრაინის დროშით. ასე რომ, ასეთ მოკავშირეზე სიცოცხლე აუცილებლად დაამარცხებს სიკვდილს“, - თქვა ზელენსკიმ.
„ზეცამ გააძლიეროს ჩვენი ნება მონობის წინააღმდეგ ბრძოლაში. ისინი მოგცემენ გამბედაობას ახალი მიღწევებისთვის და სიბრძნის შესაფასებლად, ძალა ერთიანობის შესანარჩუნებლად. ერთიანობა ძლიერებისთვის“, - ისურვა პრეზიდენტმა.