ეპიფანე: ბმე-ის პატრიარქის დაკრძალვაზე მეუ-ს ყოფნას არავინ აღუშფოთებია
მეუ-ს დელეგაცია ბულგარეთის პატრიარქის დაკრძალვაზე. ფოტო: скриншот канала 24 მეუ-ს დელეგაცია ბულგარეთის პატრიარქის დაკრძალვაზე. ფოტო: скриншот канала 24
ბმე-ის სინოდის მიტროპოლიტებმა შეშფოთება გამოთქვეს ამის შესახებ, რადგან ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესია არ სცნობს დუმენკოს სტრუქტურას.
მეუ-ის ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ განაცხადა, რომ ადგილობრივი ეკლესიების მიერ მისი სტრუქტურის აღიარების პროცესი პროგრესული პროცესია, იუწყება რადიო თავისუფლება.
„ბულგარეთის მოსახლეობის უმრავლესობა ახლა უკრაინას უჭერს მხარს. თუმცა მანამდე, სრულმასშტაბიან შემოჭრამდე, სიტუაცია სხვაგვარი იყო. ჩემი ყოფნა ბულგარეთის პატრიარქ ნეოფიტეს დაკრძალვაზე მოწმობს, რომ თანდათან ვიღებთ აღიარებას სხვა ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიებისგან. რადგან იქ თითქმის ყველა ადგილობრივი ეკლესიის დელეგაცია იმყოფებოდა. და არავის გამოუთქვამს აღშფოთება არც შემდეგ და არც მანამდე“, - თქვა მან.
დუმენკოს თქმით, რუსეთთან ომში უკრაინის გამარჯვების შემდეგ, ადგილობრივი ეკლესიები აღიარებენ მეუ-ს.
როგორც მჟკ იტყობინება, ბმე-ის სინოდის წევრმა მიტროპოლიტებმა გამოთქვეს შეშფოთება ამის გამო, რადგან ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესია არ ცნობს დუმენკოს სტრუქტურას. ამიტომ, დაკრძალვაზე მეუ-ს დელეგაციის ყოფნამ კამათი გამოიწვია. ვარენისა და ველიკო პრესლავის მიტროპოლიტმა იოანემ განაცხადა, რომ ეპიფანე დუმენკოს მოსვლამ შესაძლოა ზოგიერთი ადამიანი შეაწუხოს, რადგან მისი სტატუსი ჯერ არ არის დადგენილი.
იმ მომენტში, როდესაც დუმენკო, რომელიც ძირზე იდგა, ცდილობდა საკურთხეველში შესვლას, ეკლესიაში გაისმა შეძახილები მეუ-ს დელეგაციის მისამართით: "სერგეი დუმენკო, განვედით!" განსხვავებულებო და ერეტიკოსებო, განვედით!“