ნაკრძალში ყვებოდნენ, თუ რას აკეთებენ უმე-სგან წართმეულ კრემენცის ტაძარში
კრემენეც-პოჩაევოს ნაკრძალის დირექტორი ვასილი ილჩიშინი ყვებოდა, რომ პირველად 20 წლის განმავლობაში მათ ჩაატარეს სრულყოფილი ექსკურსია წმინდა ნიკოლოზის ტაძარში, რომელიც უმე-ს წაართვეს. ტერნოპოლის სსა-ის კულტურისა და ტურიზმის დეპარტამენტში თვლიან, რომ „ამ სიწმინდის საიდუმლოთა გახსნა მოგზაურ ადამიანებს ემოციურ აღდგენაში დაეხმარება“. ამის შესახებ წერს ZAXID.NET. ილჩიშინის სიტყვებით, „მანამდე, სანამ ტაძარს მს უმე-ს წარმომადგენლები ქირაობდნენ, ამის გაკეთება შეუძლებელი იყო“.
„პირველი მარშრუტი გადის კრემენეც-პოჩაევოს ადმინისტრაციული კანონმდებლობის შესრულების ჯგუფის (ГИАЗ) ტერიტორიაზე, კერძოდ, წმინდა ნიკოლოზის ტაძარში. დიდი ხნის განმავლობაში ეს ძეგლი ეკუთვნოდა უმე-ს (მს). ახლა ტაძარი დაბრუნდა სახელმწიფოს საკუთრებაში და იქ შემოწმებები ტარდება. ამ სიწმინდის საიდუმლოთა გახსნა ხელს შეუწყობს, პირველ რიგში, მოგზაურ ადამიანთა ემოციურ აღდგენას“, - იმედს გამოთქვამს ტერნოპოლის სსა-ის კულტურისა და ტურიზმის დეპარტამენტის დირექტორი სვეტლანა ბაიტალიუკი.
როგორც მჟკ წერდა, 2023 წლის 30 ნოემბერს დილის 6 საათზე პოლიციამ შტურმით აიღო უმე-ს წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი კრემენცში და ძალით გამოასახლა მის ტერიტორიაზე მცხოვრები სარეგენტო სასწავლებლის სტუდენტები.
6 დეკემბერს მეუ-ს მომხრეებმა ტაძარში ჩაატარეს „რელიგიური გაერთიანების კრების“ ინსცენირება, სადაც ავტობუსებით მოყვანილმა უცხო ადამიანებმა ხმა მისცეს ტაძრის მეუ-ში გადაყვანას.