დნეპრში მიტროპოლიტ არსენის საქმეზე სააპელაციო სასამართლო პროცესი გაიმართა
ქალაქ დნეპერის სააპელაციო სასამართლომ განიხილა სვიატოგორსკის ლავრის აბატის, მიტროპოლიტ არსენის დაცვის საჩივარი აღკვეთის ღონისძიების წინააღმდეგ, წინასწარი პატიმრობის ცენტრში მისი 60 დღით დაკავებით გირაოს გადახდის უფლების გარეშე, იუწყება Suspilne.
მეუფე არსენი სასამართლოს ვიდეო-ჩართვის საშუალებით ესწრებოდა. პროცესზე მან განაცხადა, რომ ქადაგების დროს უკრაინის შეიარაღებული ძალების ადგილმდებარეობის გამხელაში ბრალს არ აღიარებს.
„უუს-ს წარმომადგენლებმა მითხრეს, რომ პოლიციის განყოფილებაში სხვა რეგიონებიდან ჩამოსული პირების მონაცემებს ამოწმებდნენ. ამ შვიდი თვის განმავლობაში, დაპატიმრებამდე ვუკავშირდებოდი უუს-ს წარმომადგენლებს. მათგან არანაირი პრეტენზია არ ყოფილა“, - განმარტა მიტროპოლიტმა არსენიმ.
დაცვის მხარემ სთხოვა იშუამდგომლა სასამართლოსთან გაენთავისუფლებინათ უმე-ის იერარქი შინაპატიმრობით გირაოს სახით დაახლოებით 60 ათასი გრივნას გადახდის ვალდებულებით, რადგან მიტროპოლიტი არსენი არის „რელიგიური ორგანიზაციის ხელმძღვანელი, რომელიც დღეს არ არის აკრძალული უკრაინაში, რომელიც არის არაკომერციული ორგანიზაცია. ” გარდა ამისა, ეპისკოპოსის ადვოკატი მიიჩნევს, რომ მიტროპოლიტის მიმართ წარდგენილი ბრალდება იურიდიული თვალსაზრისით არ არის გამართლებული.
პროკურორის განცხადებით მიტროპოლიტმა არსენიმ გაავრცელა ინფორმაცია უკრაინის შეიარაღებული ძალების საგუშაგოების მდებარეობაზე, რომელიც ღია წყაროებისთვის ხელმისაწვდომიმ არ იყო.
„იმ ინფორმაციის გამჟღავნებამ, რომელსაც ის ახსენებს თავის ქადაგებაში და რომელიც დასტურდება ლიმანის ერთიანი ტერიტორიული საზოგადოების ხელმძღვანელობის წერილით, შეიძლება ზიანი მიაყენოს უკრაინის სახელმწიფო უსაფრთხოებას“, - განაცხადა მან.
უმე-ის 20-მდე მრევლი სასამართლოში მივიდა და ლოცვით მხარი დაუჭირა ეპისკოპოსს. მათ განაცხადეს, რომ განაჩენს არ ეთანხმებიან.
შეხვედრის შედეგად მოსამართლეებმა აღკვეთის ღონისძიების უცვლელად დატოვება გადაწყვიტეს: გირაოს უფლების გარეშე პატიმრობაში დარჩენა 2024 წლის 22 ივნისამდე.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის 24 აპრილს, უკრაინის უშიშროების სამსახურის თანამშრომლებმა სვიატოგორსკის მიტროპოლიტი არსენი უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 114-2 მუხლის დარღვევაში დაადანაშაულა (უკრაინის შეიარაღებული ძალების გადაადგილების, გადაადგილების ან ადგილმდებარეობის შესახებ ინფორმაციის გავრცელება, მათი ადგილზე იდენტიფიცირების შესაძლებლობით).