ამსტერდამმა გაეროს უმაღლეს კომისარს უმე-ის წინააღმდეგ კამპანიის შესახებ წერილი გაუგზავნა
უკრაინის მთავრობამ არ უპასუხა გაეროს მოწოდებებს, გადადგას პოზიტიური ნაბიჯები რელიგიური შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ბრძოლის სამოქმედო გეგმის განხორციელების ფარგლებში.
უმე-ის ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა გამოაქვეყნა წერილი, რომელიც მისმა იურიდიულმა ფირმამ გაუგზავნა გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლეს კომისარს ვოლკერ თურქს. საერთაშორისო უფლებადამცველებმა წარმოადგინეს ანგარიშები უკრაინაში ქრისტიანების დევნისა და რეპრესიების მასიური კამპანიის შესახებ. დოკუმენტის ტექსტი შეგიძლიათ იხილოთ ვებგვერდზე savetheuoc.com.
წერილში დეტალურად არის ჩამოთვლილი გაეროს რეზოლუციის სამოქმედო გეგმის პუნქტების დარღვევა, რომელთა საცვა აუცილებელია ყველა სახელმწიფოსთვის.
„მიუხედავად გენერალური ასამბლეის მოწოდებისა, რომ მთავრობებმა გადადგას მთელი რიგი პოზიტიური ნაბიჯები რელიგიური შეუწყნარებლობისა და რელიგიის ან რწმენის საფუძველზე პირთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სამოქმედო გეგმის განსახორციელებლად, უკრაინის მთავრობა უერთდება შეუწყნარებლობის, ნეგატიური სტერეოტიპების სისტემატურ კამპანიას, სტიგმატიზაცია, დისკრიმინაცია და ძალადობა უმე-ისა და მისი სასულიერო პირების მიმართ“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
იურისტები აცხადებენ, რომ „უკრაინამ არა მხოლოდ ვერ გააძლიერა სახელმწიფოს უნარი დაიცვას რელიგიური თავისუფლება, როგორც ეს ასახულია რეზოლუცია 78/214 სამოქმედო გეგმაში, არამედ ის ასევე იყენებს თავის კანონმდებლობას უმე-ის დისკრიმინაციის მიზნით კანონმდებლობის მეშვეობით, რომელიც ეფექტურად კრძალავს ამ ეკლესიას."
წერილში ასევე მითითებულია, რომ უკრაინის ოფიციალური პირები წაახალისებდნენ და პირდაპირ სჩადიოდნენ სისტემატური დაშინებისა და ძალადობის ქმედებებს უმე-ის, მისი სასულიერო პირების, ქონებისა და სამღვდელოების მიმართ.
როგორც მჟკ წერდა, რობერტ ამსტერდამმა წერილები მისწერა უკრაინელ მოსამართლეებს მჟკ-ს ჟურნალისტების დასაცავად.