მიტროპოლიტი ლონგინოზი სასამართლო პროცესის შემდეგ: სირცხვილი მათ, ვისაც სურს წავიდეს ღვთის ეკლესიის წინააღმდეგ
ეპისკოპოსმა თქვა, რომ ის ისევ პატიობს მის მდევნელებს, მაგრამ ღმერთს სთხოვა, რომ ისინი გონს მოეგონ.
2024 წლის 21 მაისს, ჩერნოვცის ოლქის გერცაევსკის რაიონულ სასამართლოში გაიმართა მორიგი მოსმენა მიტროპოლიტ ლონგინოზის (ჟარი) საქმეზე. შეხვედრის შემდეგ ეპისკოპოსმა მის მხარდასაჭერად მისულ სამწყსოს მიმართა და თქვა, რომ ერთწლიანი სასამართლო პროცესის განმავლობაში მას არც სიტყვა და არც საშუალება მისცეს თავის გასამართლებლად.
მიტროპოლიტმა თქვა, რომ არ ესმის, ოპერაციიდან ერთი წლის განმავლობაში რატომ „დაატარებენ აქეთ-იქეთ“ და მნიშვნელოვანი საქმეებისგან აცდენენ.
„ერთი წელი გავიდა და სიტყვის თქმის უფლებას არ მაძლევენ. „400 ბავშვს შნახვა ხომ უნდა“, - აღნიშნა მან. - მე სახელმწიფოს 150 მილიონი გრივნა დავზოგე ბავშვების აღზრდის ყველა ხარჯის აღებით. ჩვენ რაში ვართ დამნაშავე, რატომ გავხდით ხალხის მტერი?“
ეპისკოპოსმა დასძინა, რომ იგი პატიოსნად ემსახურებოდა ამ სახელმწიფოს და მედლები, რომლებიც მას სხდომაზე ეკეთა, ამის ნათელი დასტურია.
„სირცხვილია ამ ხალხისთვის, რომ მათ სურთ ჩვენი უკრაინის სახელმწიფოს განადგურება და ჩვენი ხალხის თეთრებად და შავებად დაყოფა. მაგრამ ისინი წარმატებას ვერ მიაღწევენ. ჩვენ გვიყვარს უკრაინა“, - დასძინა უმე-ის იერარქმა.
მან ურჩია ღვთის ეკლესიის მდევნელებს და მათს მსახურებს წაიკითხონ ბიბლია, რათა გაეგოთ, რომ მათი მცდელობა ამაოა.
„დროა გამოფხიზლდეს ის ხალხი, ვისაც სურს დაცინოს ღმერთს, ღვთის ეკლესიას და მის მსახურებს. წაიკითხეთ ბიბლია, აღმოაჩენთ, რა დაემართებათ მათთ, ვინც ეხება ღვთის მირონცხებულს, სამღვდელოებას. ჩვენ ვაპატიებთ. ჩვენ გვიყვარხართ. მაგრამ ღმერთს ვთხოვ, რომ გონს მოიყვანოს ეს ხალხი. რათა ყველასთვის არსებობდეს კონსტიტუცია და ამ სახელმწიფოში მცხოვრები ყველა ადამიანის უფლებები დაცულ იქნას“.
მიტროპოლიტმა ლონგინოზმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ვერაფერი შეაშინებს მორწმუნეებს და აშორებს მათ უფლისგან და მისი მართლმადიდებლური ეკლესიისგან.
„ყველას დიდი მადლობა. ჩვენ ვლოცულობთ იმ მიტროპოლიტებისთვის და სასულიერო პირებისთვის, ქრისტიანებისთვის, რომლებიც დღეს იდევნებიან. „ჩვენ ვილოცებთ და დავიცავთ ჩვენს მართლმადიდებლურ სარწმუნოებას“, - თქვა მან. "ცოტა დავიღალე ამ ყველაფრით, მაგრამ არ ვნებდები." ჩვენ ძლიერები ვართ, რადგან ღმერთი ჩვენთანაა!”
როგორც მჟკ წერდა, ბანჩენის მიტროპოლიტმა ლონგინოზმა განაცხადა, რომ ჩატარდა ექსპერტიზა მისი უდანაშაულობის დასადასტურებლად.