სახალხო დეპუტატი: უმე-ის აკრძალვის ინიციატორები არიან უკრაინის ხალხის მტრები, რომლებსაც ომი სჭირდებათ
22 May 2024 20:36
1475
სახალხო დეპუტატი საპარლამენტო ჯგუფიდან სახალხო დეპუტატი საპარლამენტო ჯგუფიდან "უკრაინის აღორძინება" არტემ დმიტრუკი. ფოტო: скриншот видео NL
არტემ დმიტრუკი თვლის, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვა იქნება "ჩვენი სახელმწიფოებრიობის დასასრულის დასაწყისი".
უკრაინის სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა კომენტარი გააკეთა No8371 კანონპროექტთან დაკავშირებით, რომელიც მიზნად ისახავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვას. დეპუტატის თქმით, ეკლესიის აკრძალვის ინიციატივა არის დანაშაული სახელმწიფოსა და მთელი უკრაინელი ხალხის წინაშე.
დმიტრუკმა აღნიშნა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია უკრაინაში ყველაზე დიდი რელიგიური ორგანიზაციაა 6 მილიონზე მეტი მრევლით. მისი აკრძალვის ინიციატორები უკრაინელი ხალხის მტრები არიან, რომლებაც კანონის წინაშე  უნდა აგონ პასუხი.
„ჩემი ღრმა რწმენით, ეს უკრაინელი ხალხის მტრები არიან, რომლებსაც ომი, საზოგადოების განხეთქილება და ცეცხლი სჭირდებათ. და ეს არის ზუსტად ის, რითაც ისინი ცხოვრობენ, ეს არის მათი მთავარი პოლიტიკური ლოზუნგები და პრინციპები - ჩვენი საზოგადოების დაყოფა ენობრივ და რელიგიურ მრწამსზე“, - განაცხადა მან.
როგორც სახალხო დეპუტატმა აღნიშნა, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვა იქნება „ჩვენი სახელმწიფოებრიობის, ეროვნული იდენტობის, კულტურისა და ეროვნების დასასრულის დასაწყისი“.
„ეკლესიის მდევნელთა ქმედებებმა მხოლოდ მრავალი კონფლიქტი გამოიწვია ჩვენს სახელმწიფოში: ეკლესიების უკანონო მიტაცება, იერარქების, მღვდლების, უფლებადამცველების, ჟურნალისტების და რიგითი მორწმუნეების დაპატიმრება“, - დასძინა მან.