ხარკოვის ეპარქია ლოცულობს რუსეთის საჰაერო თავდასხმების დროს დაღუპულთათვის
ხარკოვში 24 მაისი გლოვის დღედ გამოცხადდა. ფოტო: media.interfax.com.ua ხარკოვში 24 მაისი გლოვის დღედ გამოცხადდა. ფოტო: media.interfax.com.ua
"ყოველმოწყალე უფალმა ნათელში ამყოფოს მათი სულები", - ხარკოვის ეპისკოპოსი.
ხარკოვისა და ბოგოდუხოვსკის მიტროპოლიტმა ონოფრემ მიუსამძიმრა 2024 წლის 23 მაისს ქალაქ ხარკოვზე სამხედრო საჰაერო თავდასხმის შედეგად დაღუპულთა ოჯახებს, იუწყება უმე-ის ხარკოვის ეპარქიის ვებგვერდი.
„ამ დღეებში სასტიკი ბრძოლა მიმდინარეობს ჩვენი ხალხის წინააღმდეგ, ზოგადად უკრაინელი ხალხის მშვიდობიანი არსებობის წინააღმდეგ, ნადგურდება ქალაქები და სოფლები. მაგრამ ჩვენ გვჯერა, რომ ღმერთის ჭეშმარიტება ნებისმიერ დროს არ შეიძლება შეურაცხყოს, აღმდგარი ქრისტეს ძალით არ შეიძლება დომინირებდეს სიკეთესა და სიყვარულზე“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მიტროპოლიტმა ონოფრემ აღნიშნა, რომ ხარკოვის ეპარქიის სასულიერო პირები და მორწმუნეები ლოცულობენ დაღუპულთა სულის მოსახსენებლად.
„ყოველმოწყალე უფალმა დაუმკვიდროს ცათა სასუფეველი უდანაშაულოთა სულებს“, - ისურვა ეპისკოპოსმა.
24 მაისი ხარკოვში გლოვის დღედ გამოცხადდა 23 მაისს ქალაქის სამოქალაქო ინფრასტრუქტურაზე რუსეთის მასიური სარაკეტო თავდასხმის დროს დაიღუპულთა პატივის მისაგებად.
როგორც მჟკ წერდა, 4 აპრილს ხარკოვის ეპარქიამ სამძიმარი გამოუცხადა ქალაქში ღამის თავდასხმის შედეგად დაღუპულებს.