კულტურის სამინისტრომ შექმნა კომისია პოჩაევის ლავრის შესამოწმებლად
უმე-ს ათასობით მორწმუნე ლოცულობს პოჩაევის ლავრაში. 2024 წლის 12 მაისი ფოტო: t.me/peace_youtube_ua უმე-ს ათასობით მორწმუნე ლოცულობს პოჩაევის ლავრაში. 2024 წლის 12 მაისი ფოტო: t.me/peace_youtube_ua
3 ივნისიდან 29 ივნისის ჩათვლით კომისია შეამოწმებს „ნაკრძალის უძრავი ქონების შენახვის პირობებს“.
2024 წლის 24 მაისს კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტრომ გამოსცა ბრძანებულება „ტერნოპოლის რეგიონის კრემენეც-პოჩაევის სახელმწიფო ისტორიული და არქიტექტურული ნაკრძალის სახელმწიფო ქონების შენარჩუნების მდგომარეობის შესამოწმებლად კომისიის შექმნის შესახებ“. განკარგულების ტექსტი სამინისტროს ვებგვერდზეა გამოქვეყნებული.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ მოქმედი კულტურის მინისტრმა როსტისლავ კარანდეევმა დაავალა კომისიას 3 ივნისიდან 29 ივნისის ჩათვლით „შეამოწმოს ნაკრძალის უძრავი ქონების შენახვის პირობები“, რომელიც 2003 წლის დეკემბერში უფასოდ გადაეცა უმე-ის პოჩაევის ლავრას. საუბარია სამონასტრო ნაგებობათა კომპლექსზე.
კომისიაში შედიოდნენ კულტურის სამინისტროს კულტურული მემკვიდრეობის დეპარტამენტის კულტურული დაწესებულებების საქმიანობის კოორდინაციის განყოფილების უფროსი ოლგა რუტკოვსკაია (კომისიის თავმჯდომარე), კრემენეც-პოჩაევსკის ნაკრძალის დირექტორი ვასილი ილჩიშინი და მისი მოადგილე იგორ დერევინსკი. ტერნოპოლის რეგიონის საგანგებო სიტუაციების სამსახურის წარმომადგენელი ვიტალი გმირიუ, რეზერვის თანამშრომელი ოლგა დერევინსკაია, დასავლეთ უკრაინის ეროვნული უნივერსიტეტის პროფესორი ოქსანა დიაჩოკი, კულტურის სამინისტროს ქონების დეპარტამენტის მთავარი სპეციალისტი ტატიანა რომაშკო, კულტურის დეპარტამენტის თანამშრომელი ნატალია სობკოვიჩი.
როგორც მჟკ წერდა, 2023 წლის 30 ნოემბერს უუს-ის ოფიცრები ჩხრეკით მივიდნენ პოჩაევის ლავრაში. ერთი თვის შემდეგ, სერგეი დუმენკომ გამოაცხადა, რომ მისი სტრუქტურა იმუშავებს პოჩაევის ლავრაში ისევე, როგორც კიევ-პეჩერის ლავრაში, ხოლო მისი ამჟამინდელი მრევლი გახდება მეუ-ს მრევლი.