სამხედრო ტყვეების ახლობლები მეუფე პავლეს ნათესავებზე გაცვლას ითხოვენ
მარიუპოლის დატყვევებული დამცველების ცოლებმა და დედებმა ჩაწერეს მიმართვა ხელისუფლებისადმი, რომელშიც მათ კიევ-პეჩერის ლავრას გუბერნატორს მტრის აგენტი უწოდეს.
სამხედრო ტყვეების ნათესავების საზოგადოებრივი ორგანიზაცია „ელენოვკას თემი“ მოუწოდებს უკრაინის პრეზიდენტს ვოლოდიმირ ზელენსკის და სხვა ხელისუფლების წარმომადგენლებს, გაცვალონ თავიანთი ნათესავები „მტრის აგენტებში“, გაცვლის კანდიდატთა სიაში იყო კიევ-პეჩერის ლავრის ნაცვალი, მიტროპოლიტი პაველი (ლებედი),განცხადება ორგანიზაციამ ინსტაგრამ-გვერდზე გამოაქვეყნა.
გარდა ეპისკოპოს პაველისა, იელენოვკას ციხის დაბომბვისას გადარჩენილთა მეუღლეები და დედები სთავაზობენ გაცვლის სიაში ნესტორ შუფრიჩის, ვიაჩესლავ ბოგუსლაევის და „სხვა თანამშრომლების, მოღალატეების, მათ შორის მოსკოვის მღვდლების“ შეყვანას.
შეგახსენებთ, რომ 2022 წლის 29 ივლისის ღამეს აფეთქება მოხდა ილენოვკას გამოსასწორებელი კოლონიის ყაზარმებში, სადაც აზოვსტალის უკრაინელი დამცველები იმყოფებოდნენ, დაიღუპა 50-მდე სამხედრო ტყვე. გენერალური პროკურატურის ინფორმაციით, აფეთქება თერმობარული სარაკეტო გამშვების გამოყენებამ გამოიწვია.
უუს-მ სასამართლოს მიმართა კიევ-პეჩერის ლავრის ნაცვალის, უმე-ის მიტროპოლიტი პაველის საქმეზე, რუსეთის ფედერაციის აგრესიის გამართლებისა და მოქალაქეების დისკრიმინაციის ბრალდებით. მას 8 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება ქონების კონფისკაციით. ახლა ეპისკოპოსი შინაპატიმრობაში იმყოფება.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის 30 აპრილს პეჩერსკის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ შეცვალა აღკვეთის ღონისძიება და გადაწყვიტა ელექტრონული სამაჯური მოეხსნა კიევ-პეჩერის ლავრას მმართველს.