ბულგარეთში ყვებიან, თუ ვინ შეიძლება გახდეს ახალი პატრიარქი
ბულგარელი ღვთისმეტყველი თვლის, რომ პლოვდივის მიტროპოლიტმა ნიკოლოზმა თავად გაიკვალა გზა ბულგარეთის ეკლესიის ახალი პატრიარქის პოსტზე ასარჩევად.
სოფიის უნივერსიტეტის თეოლოგიის ფაკულტეტის უფროსმა ლექტორმა, ახალი აღთქმის წმინდა წერილების საკითხში, პროფესორმა ივან ჟელევმა განაცხადა, ვის შეუძლია დაიკავოს ბულგარეთის ეკლესიის პატრიარქის პოსტი.
პროფესორ ივან ჟელევის თქმით, „არის საეკლესიო პოლიტიკა და ზოგიერთი ცდილობს საკუთარი თავის ლობირებას“.
ჟელევმა განაცხადა, რომ ახალ პატრიარქს აირჩევენ სამ კანდიდატს შორის: პლოვდივის მიტროპოლიტი ნიკოლოზი, ვარნის მიტროპოლიტი იოანე და ვრაჩანსკის მიტროპოლიტი გრიგოლი.
„იხსენიება რუსენის მიტროპოლიტი ნაუმიც და არ უნდა გამოირიცხოს ლოვჩანსკის მიტროპოლიტი გაბრიელი“, - განმარტა ღვთისმეტყველმა.
„პლოვდივის მიტროპოლიტი ნიკოლაის ხელმძღვანელობით ფრაქცია კიდევ ერთი მისი მხარდამჭერით (სლივენსკის მიტროპოლიტი არსენი - რედ.) შეივსო, რაც მის პატრიარქად არჩევის შესაძლებლობას ზრდის “, - განაცხადა მან.
რაც შეეხება სლივენის მიტროპოლიტ არსენს, პროფესორ ჟელევის თქმით, ის არის პლოვდივის მიტროპოლიტ ნიკოლოზის "შემოქმედება":
„აკურთხა იგი მღვდლად. შემდეგ მისი წინადადებით აკურთხეს ეპისკოპოსად. მიტროპოლიტი ნიკოლოზი მას წლების განმავლობაში ამზადებდა. ეს უკვე ფაქტია“.
თუმცა, ჟელევმა იმედი გამოთქვა, რომ სლივენის ახალი მიტროპოლიტი „გამოავლენს სიბრძნეს და სიმშვიდეს“, შეძლებს ეპარქიაში ვნებების დამშვიდებას და „ზედმიწევნით შეასრულებს იმას, რასაც ამბობს“.
პროფესორის თქმით, „ეკლესიამ, სასულიერო პირებმა და სასულიერო პირებმა უნდა აკეთონ ის, რაც მათი საქმეა“.
„ძალიან ბევრი რამ უნდა გააკეთოს ეკლესიამ უბრალო ადამიანებისთვის. ეკლესია განკუთვნილია დაღლილთა და დამძიმებულთათვის“, - მიიჩნევს პროფესორი.
მან ასევე იმედი გამოთქვა, რომ ახალი პატრიარქის მომავალ არჩევნებზე ეპარქიის წარმომადგენლები ხმას მისცემენ სინდისის კარნახით.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ბმე-ის იერარქს, რომელიც მსახურობდა მეუ-სთან ერთად, პატრიარქის არჩევნებში კანდიდატურა არ მოუხსნია.