უმე-ს მღვდელმსახურებმა აღასრულეს ლიტურგია პოლონეთში
ხოლმისა და პოდლიაშის მონასტრის მოწამეთა ხსენების დღესასწაულზე უმე-ს მთავარეპისკოპოსებმა პოლონეთის მართმადიდებლური ეკლესიის იერარქებთან ერთად იმსახურეს.
2021 წლის 6 ივნისს პოლონეთის მართმადიდებლური ეკლესიის ლუბლინისა და ხოლმის მთავარეპისკოპოსის აბელის მოწვევით უმე-ს მღვდელმსახურებმა აღავლინეს საღვთო ლიტურგია ქალაქ ხელმის (პოლონეთი) ერთ-ერთ ქალაქში, იუწყება მჟკ-ს კორესპოდენტი.
აღდგომიდან მეექვსე კვირას ხოლმის ტაძარში ასევე პატივს მიაგებენ ხოლმისა და პოდლიაშის მოწამეებს. ამ დღესასწაულთან დაკავშირებით ჩატარდა საღვთო ლიტურგია ქალაქ ხოლმში, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს ჟიტომირისა და ნოვოგრად-ვოლინის ეპარქიის მიტროპოლიტმა ნიკოდიმმა და ასევე როვენის ეპარქიის ეპისკოპოსმა პიმენმა.
უკრაინის იერარქებმა იმსახურეს პოლონეთის მართმადიდებლური ეკლესიის იერარქებთან ერთად: ლუბლინისა და ხოლმის მთავარეპისკოპოსთან აბელთან, პერემიშლსკისა და გორლიცკის მთავარეპისკოპოსთან პაისისთან, ვარშავის ეპარქიის ვიკართად სემიატიჩესკის ეპისკოპოსთან ბარსონოფთან ერთად.
დუბენსკის ეპისკოპოსმა პიმენმა სიტყვით მიმართა პოლონეთის ეკლესიის მორწმუნეებს. ”ჩვენ უნდა გვჯეროდეს სიკეთის კეთებისა დროის არჩევის გარეშე და კეთილი საქმეები ვაკეთოთ, არა სიტუაციიდან გამომდინარე - არამედ მუდმივად”, - აღნიშნა ვლადიკამ - რწმენა ხსნის საზღვრებს, რწმენა ეხმარება ადამიანს ცხოვრების დანახვაში, ხსნის სულიერ თვალებს, რომლებიც არ დაუშვებენ სწორი გზიდან გადახვევას’’. ვლადიკამ მადლობა გადაუხადა პოლონეთის ეკლესიის იერარქებს და შემდეგში უკრაინაში სტუმრობის სურვილი გამოთქვა.