რმე-მ გაწყვიტა კავშირი ბულგარეთის იერარქებთან, რომლებმაც იმსახურეს მეუ-სთან ერთად
ღვთისმსახურება ბმე-ის იერარქებისა და მეუ-ს წარმომადგენლების მონაწილეობით 2024 წლის 19 მაისს სტამბოლის მაცოცხლებელი წყაროს მონასტერში. ფოტო: ec-patr.org ღვთისმსახურება ბმე-ის იერარქებისა და მეუ-ს წარმომადგენლების მონაწილეობით 2024 წლის 19 მაისს სტამბოლის მაცოცხლებელი წყაროს მონასტერში. ფოტო: ec-patr.org
რმე-ს სინოდმა  გადაწყვეტილება მიიღო გაწყვიტოს ევქარისტიული ურთიერთობა ბულგარელ იერარქებთან, რომლებმაც იმსახურეს ზორია და ლოტიშთან ერთად.
2024 წლის 30 მაისს რმე-ს წმინდა სინოდმა თავის სხდომაზე განაცხადა, რომ შეუძლებელია თანამსახურება ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქებთან, რომლებმაც დაამყარეს საეკლესიო ურთიერთობა მეუ-ს წარმომადგენლებთან სტამბულში ცხოველმყოფელი წყაროს მონასტერში. ამაზე ნათქვამია საიტზე patriarchia.ru.
„რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდმა გამოხატა ღრმა მწუხარება იმის თაობაზე, რომ ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქებმა, პლოვდივის მიტროპოლიტმა ნიკოლოზმა, სტაროზაგორსკის მიტროპოლიტმა კვიპრიანემ და დოროსტოლის მიტროპოლიტმა იაკობმა, ველიჩის ეპისკოპოსმა სიონმა და სმოლიანის ეპისკოპოსმა ბესარიონმა მონაწილეობა მიიღეს თანამსახურებაში უკრაინის ერთ-ერთ რასკოლნიკურ ჯგუფთან, რითაც რუსეთისა და ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიებს შორის ურთიერთობებს დიდი ზიანი მიაყენეს“,- ნათქვამია სინოდია გადაწყვეტილებაში(ჟურნალი № 60).
აღნიშნულია, რომ მონაწილეებმა განაცხადეს  შეუძლებელია თანამსახურება აღნიშნულ იერარქებთან, რომლებმაც დაამყარეს ეკლესიური ურთიერთობა მეუ-ს წარმომადგენლებთან.
როგორც მჟკ წერდა, ბულგარეთის მართლმადიდეველი ეკლესია განხეთქილების ზღვარზეა: არის კი კრიზისიდან გამოსავალი?