ბულგარელი იერარქი: დუმენკო პატრიარქ ნეოფიტეს დაკრძალვაზე არ მოგვიწვევია
ლოვჩანის მიტროპოლიტმა გაბრიელმა თქვა, რომ დუმენკო არ ცდილობდა მონაწილეობა მიეღო წირვაში პატრიარქ ნეოფიტეს დაკრძალვაზე, რათა "უსიამოვნება არ გამოეწვია".
ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ლოვჩანის მიტროპოლიტმა გაბრიელმა განაცხადა, რომ ბმე-ის წმიდა სინოდმა არ მიიწვია მეუ-ს ხელმძღვანელი ეპიფანე დუმენკო პატრიარქ ნეოფიტეს დაკრძალვაზე.
მისი თქმით, „როდესაც პატრიარქ ნეოფიტეს დაკრძალვა შედგა და უკრაინის არაკანონიკური ეკლესიის მეთაური სერგეი დუმენკო ჩამოვიდა, ჩვენმა სინოდმა ის არ მოიწვია“.
„ჩვენმა ზოგიერთმა ეპისკოპოსმა გადაწყვიტა, რომ თუ ის ისურვებდა წირვა-ლოცვაში მონაწილეობის მიღებას, ჩვენ მასთან ერთად არ ემსახურა“, - თქვა მიტროპოლიტმა გაბრიელმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ზოგიერთ ბულგარელ იერარქს "მტკიცე განზრახვა ჰქონდა" არ ემსახურა დუმენკოსთან, მაგრამ "მადლობა ღმერთს, ის არ ცდილობდა, რათა არ შეექმნა პრობლემები".
მიტროპოლიტმა გაბრიელმა ასევე განაცხადა, რომ ვერ გეტყვით, კონკრეტულად ვინ მიიწვია დუმენკო. „სინოდმა ის არ მოიწვია, ჩვენ მოვიწვიეთ მსოფლიო პატრიარქი, მოვიწვიეთ სხვა ეკლესიები, მაგრამ დუმენკო არ მოგვიწვევია.