უმე-ს იერარქმა კომენტარი გააკეთა მოძრაობა ,,მირიანე’’-ს გამოჩენაზე
მიტროპოლიტმა ავგუსტინმა შეფასება მისცა უმე-ს მორწმუნეების ინიციატივას, რომლებმაც გადაწყვიტეს საკუთარი რწმენისა და ღირებულებების დაცვა.
ბელოცერკოვისა და ბოგუსლავის მიტროპოლიტმა ავგუსტინმა, რომელიც წლების მანძილზე მეთაურობდა მართმადიდებელი ძმების კავშირსა და უმე-ს ახალგაზრდა მართმადიდებლების კავშირს, მჟკ-სთან ინტერვიუ ჩაწერა პროექტ ,,მირიანეს’’ წარმოქმნასთან დაკავშირებით.
«სინამდვილეში, ეს არის მართმადიდებლური საძმოს გამეორება, რომელიც ჩამოყალიბდა დასავლეთ უკრაინაში, ბელორუსში უნიის პრობლემის დროს XVI-XVII საუკუნეებში, – თქვა უმე-ს იერარქმა. – ამ მოძრაობის დამსახურებითა და ერთგულთა გმირობით, იმ რეგიონებში მართმადიდებლობა დიდხანს შენარჩუნდა».
მიტროპოლიტმა ავგუსტინმა დაამატა, რომ აღნიშნულ ინიციატივას დადებითად ეკიდებიან უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის წევრები, რომლებმაც გადაწყვიტეს გაერთიანება და თავიანთი უფლებების დაცვა. ამასთან მნიშვნელოვანია, აღნიშნა ვლადიკამ, რომ მოძრაობა ,,მირიანეს’’ წევრები მოქმედებდნენ ეკლესიის იერარქთან შეთანხმებით.