ამერიკის ეკლესიისა და უმე-ის წინამძღვრებმა სადღესასწაულო ლიტურგია აღავლინეს ბანჩენში
ჩერნივცის ეპარქიის ამაღლების ბანჩენის მონასტერში, 2024 წლის 2 ივნისს, ამერიკის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ტიხონმა და უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ საზეიმო წირვა აღასრულეს. იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
წინამძღვრებთან ერთად იმსახურეს: ტერნოპოლისა და კრემენეცის მიტროპოლიტი სერგი, კამენეც-პოდოლსკისა და გოროდოკის მიტროპოლიტი თეოდორე, ჩერნივცის და ბუკოვინას მიტროპოლიტი მელეტი, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი, ნიჟენისა და პრილუკის მიტროპოლიტი კლიმენტი, შეპეტოვკასა და სლავუტის ევსევი, ხოტინსკის მიტროპოლიტი ვენიამინი, ხმელნიცკისა და სტაროკონსტანტინოვსკის არქიეპისკოპოსი ვიქტორი, ბელოგოროდის არქიეპისკოპოსი სილვესტრი, ირპინის ეპისკოპოსი ლაურუსი, ბოროდიანსკის ეპისკოპოსი მარკი,გერცაევის ეპისკოპოსი სილუანი, ნოვოსელის ეპისკოპოსი კლეოტა, ივანო-ფრანკოვსკისა და კოლომიის ნიკიტა, მონასტრის სასულიერო პირები და ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის ეპისკოპოსი და სტუმრები წმინდა წოდებით.
ლიტურგიაზე არევლიან ლოცვა უკრაინის მიწაზე მშვიდობისთვის; მტრისგან თავის დაღწევისთვის; რათა უფალმა გადმოხედოს ჩვენს ხალხს და გადაარჩინოს სასოწარკვეთილნი და სახლ-კარი; ღვთის კურთხევის შესახებ კეთილი ნების მქონე ადამიანებისთვის, რომლებიც ეხმარებიან გაჭირვებულებს.
ღვთისმსახურების დროს უნეტარესი მიტროპოლიტმა ტიხონმა სერგიუს სპონგი აკურთხა დიაკვნად.
წირვის დასრულების შემდეგ, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარმა ქადაგებისას ისაუბრა იმ სიხარულზე, რაც მიტროპოლიტ ტიხონის უკრაინაში ვიზიტმა და მასთან საერთო ლოცვამ მოუტანა. ეს ლოცვა, კერძოდ, ეხებოდა უკრაინაში ომის დასრულებას, აღნიშნა მისმა უნეტარესმა. დეკანოზმა მადლობა გადაუხადა ამერიკის ეკლესიის წინამძღვარს და ღვთის წყალობა უსურვა მის ღვაწლს, მის სიცოცხლეს და მართლმადიდებელი ეკლესიის მთელ ამერიკულ სამწყსოს. შემდეგ მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ წარჩინებულ სტუმარს სამახსოვრო საჩუქარი გადასცა.
მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ტიხონმა მადლობა გადაუხადა წინამძღვარს თბილი დახვედრისთვის და აღნიშნა ბანჩენსკის მონასტრის ძმების სულიერი ცხოვრება და სოციალური სამსახური, რაც მოწმობს მართლმადიდებლური სარწმუნოების სიმტკიცეზე.
ვაშინგტონის მთავარეპისკოპოსმა პირადად საკუთარი და ამერიკის მთელი მართლმადიდებელი ეკლესიის სახელით მხარდაჭერა გამოუცხადა უნეტარეს მიტროპოლიტ ონოფრეს, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და მთელი უკრაინელ ხალხს, რომელიც იცავს თავის სახელმწიფოს რუსული აგრესიისგან.
მიტროპოლიტმა ტიხონმა თბილად გაიხსენა უმე-ის წინამძღვრის ვიზიტი ამერიკაში რამდენიმე წლის წინ და პენსილვანიის წმინდა ტიხონის ზადონსკის მონასტერში გატარებული დრო.
ამერიკაში მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვრის უკრაინაში ვიზიტი 1 ივნისს ჩერნივციდან დაიწყო. მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ტიხონი ასევე მოინახულებს მიძინების პოჩაევის ლავრას, სულიწმინდის სახელობის კელიასა და ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის მონასტრებს.
როგორც მჟკ წერდა, სრულიად ამერიკისა და კანადის მიტროპოლიტმა ტიხონმა ბანჩენის მონასტერში სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა, რომ გულის სიღრმეს მისწვდა უკრაინელი მორწმუნეების ყურადღება და სიყვარულის გამოვლინება.