ბანჩენში გაიმართა ამე-ს დელეგაციის შეხვედრა უმე-ის წმინდა სინოდის წევრებთან
მიტ. ტიხონმა თქვა, რომ ამერიკის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ ორ მილიონ აშშ დოლარზე მეტი შეაგროვა უკრაინაში საეკლესიო ჰუმანიტარული მისიების საჭიროებისთვის.
2024 წლის 2 ივნისს ბანჩენის ამაღლების მონასტერში, ამერიკის მართლმადიდებლური ეკლესიის დელეგაციამ, მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ტიხონის ხელმძღვანელობით და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის წევრებმა, უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრეს ხელმძღვანელობით, იმსჯელეს მართლმადიდებლური მისიის განვითარებაზე, როგორც უკრაინაში, ასევე ამერიკის კონტინენტზე. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
აღნიშნულია, რომ ამერიკელმა სტუმრებმა თავიანთი შთაბეჭდილებები გაუზიარეს როგორც ჩერნივცის ეპარქიის, ისე მთლიანად უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მიერ განხორციელებული მსახურებისა და სოციალური აქტივობების მასშტაბებს.
მიტროპოლიტმა ტიხონმა ისაუბრა ამე-სს ეკლესიებში საქველმოქმედო შემოწირულობების შეგროვების შედეგებზე უკრაინაში საეკლესიო ჰუმანიტარული მისიების საჭიროებისთვის, რომელმაც შეადგინა ორ მილიონ აშშ დოლარზე მეტი და გახდა ყველაზე მეტი ამ ეკლესიის ისტორიაში.
როგორც მჟკ წერს, ამერიკის ეკლესიისა და უმე-ის წინამძღვრებმა სადღესასწაულო ლიტურგია ბანჩენში აღავლინეს.