პოჩაევის ლავრას ინსპექტირება ამე-ს ხელმძღვანელის ვიზიტის გამო გადაიდო, - მედია
ფაქტობრივად, კომისია მუშაობას სრულად ვერ იწყებს იმის გამო, რომ დღეს მონასტერში უკრაინისა და ამერიკის მართლმადიდებლური ეკლესიების წინამძღვრებს ხვდებიან.
3 ივნისს, როდესაც კულტურის სამინისტროს დადგენილებით, პოჩაევის ლავრაში შემოწმება უნდა დაწყებულიყო, მართლმადიდებლურ სალოცავში ამერიკის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარი მიტროპოლიტი ტიხონი დახვდათ. ტელეგრამ-არხის «Миряне» ცნობით, ამასთან დაკავშირებით კომისიის მუშაობა გადაიდო.
„ტექნიკურად ეს (კომისიის შემოწმება - რედ.) უკვე დაწყებულია, სოციალურ ქსელებშიც დაწერეს, რომ უკვე ნახეს, მაგრამ ჩვენ მიერ გადამოწმებული ინფორმაციით, ფაქტობრივად, მათი შემოწმება სრულად ვერ დაიწყება იმის გამო, რომ დღეს წინამძღვრებს უკრაინისა და ამერიკის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში პოჩაევის ლავრაში ხვდებიან“, - ნათქვამია განცხადებაში.
თუმცა, ორგანიზაცია მოუწოდებს ლოცვის გაძლიერებისკენ.
როგორც მჟკ წერს, 24 მაისს კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტრომ გამოსცა განკარგულება, რომლის მიხედვითაც კომისია 3 ივნისიდან 29 ივნისის ჩათვლით შეამოწმებს „ნაკრძალის უძრავი ქონების შენახვის პირობებს“.