უმე-ის იერარქმა მხარი დაუჭირა კორსუნ-შევჩენკოს საზოგადოებას ვანდალების მოქმედების შემდეგ
2 ივლისს, კორსუნ-შევჩენკოს ეპისკოპოსმა ანტონიმ აღავლინა ლიტურგია ილინსკის ეკლესიაში, რომელიც მოვიდა უმე-ის ილინსკის ეკლესიის საზოგადოების მხარდასაჭერად, სადაც წინა დღით ვანდალებმა ჩატეხეს მინა და კვერცხები დაუშინეს სალოცავს; ინფორმაციას ჩერკასიის ეპარქიის პრესსამსახური ავრცელებს.
ლიტურგიის დროს ეპისკოპოს ანტონთან ერთად ზეიმობდა კორსუნ-შევჩენკოს რაიონის დეკანოზი იოანე ნალაპკო, მოძღვარი დეკანოზი არტემი ნალაპკო და კორსუნის სასულიერო პირები.
ელიას ეკლესიაში ასევე მივიდა მაცხოვრის ხელნაკეთი გამოსახულების ტაძრის საზოგადოება, რომელიც უკანონოდ გადაეცა მეუ-ს. მათ ჩერკასის ეპარქიის ეპისკოპოსთან და სასულიერო პირებთან ერთად ტაძრის გარშემო რელიგიური მსვლელობა ჩაატარეს.
შემდეგ ეპისკოპოსმა ანტონიმ დევნილ თემებს ქადაგებით მიმართა. დეკანოზმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ წმიდა მამები ხშირად ამბობენ, რომ ღვთის წყალობა მწუხარების სიღრმეშია ცნობილი.
„გავა დრო და თითოეული თქვენგანი გაიგებს ამ ტანჯვის ნამდვილ მნიშვნელობას. უფალს შევთხოვ, რომ თქვენი ტანჯვა აღდგომის სიხარულით შეცვალოს“, - განაცხადა უმე-ის იერარქმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, მართლმადიდებელ ქრისტიანებს აქვთ ინფორმაცია, რომ მეუ-ს რაიდერებმა უკვე მიზანში ამოიღეს ელიას ეკლესია და აყალბებენ დოკუმენტებს მის სტრუქტურაში გადასაცემად.