საქართველო აანონსებს 19 ანტი ლგბტ კანონის მიღებას
დაწესდება ახალი სახალხო დღესასწაული - „ოჯახის სიწმინდის დღე“ 17 მაისს, როდესაც მსოფლიო აღნიშნავს ჰომოფობიასთან და ტრანსფობიასთან ბრძოლის დღეს.
საქართველოში, უახლოეს მომავალში, საპარლამენტო უმრავლესობა ინიცირებს კანონების პაკეტს „ოჯახური ფასეულობებისა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ“, რომელიც შედგება ერთი ძირითადი კანონისა და მასთან დაკავშირებული 18 კანონპროექტისგან, რომლებიც ცვლის სხვადასხვა კანონებს: სამოქალაქო კოდექსს, შრომის კოდექსს, განათლების შესახებ კანონმდებლობას და ა.შ. იუწყება Sputnik საქართველო.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის შალვა პაპუაშვილის განმარტებით, ეს საკანონმდებლო პაკეტი დაარეგულირებს ქორწინებას, შვილად აყვანის, სქესის შეცვლის პროცედურებს, განათლების სექტორსა და მედიაში ლგბტ თემების შინაარსის აკრძალვას 8 საკითხს; შეხვედრების ან დემონსტრაციების გამართვა ერთსქესიანთა ქორწინების ან ინცესტის პოპულარიზაციის მიზნით.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა ჰომოფობიური და პროპაგანდისტული კანონმდებლობის პაკეტის წარდგენისას აღნიშნა, რომ კინოთეატრებსა და სატელევიზიო შოუებში ინტიმური ლგბტ სცენები უნდა ამოიჭრას. მისი თქმით, ეს არის „ჩვეულებრივი პრაქტიკა სხვადასხვა საკითხებში“.
როგორც მჟკ იტყობინება, მიმდინარე წლის მარტში საქართველოში მმართველმა პარტიამ „ქართულმა ოცნებამ“ მოახდინა კანონის ლგბტკ პროპაგანდის აკრძალვის ინიცირება.