მოციქულები პეტრე და პავლე. ფოტო: с открытых источников მოციქულები პეტრე და პავლე. ფოტო: с открытых источников
ახალ კალენდარზე გადასვლის გამო, პეტრე-პავლობის მარხვა "ჩავარდა" მეუ - ში. დუმენკოს სტრუქტურაში მათ მხარდამჭერებს შესთავაზეს, რომლებსაც ჯერ კიდევ სურთ სამოციქულო მარხვის დაცვა, გადაეტანათ იგი წმინდა მოციქულთა პეტრესა და პავლეს ხსენების დღის შემდეგ. ამის შესახებ სტრუქტურა ფეისბუქის ოფიციალურ გვერდზე წერს.
„წელს განსაკუთრებული ვითარებაა პეტრე-პავლობის მარხვასთან დაკავშირებით: ახალ იულიუსის კალენდარზე გადასვლის გამო მოციქულების პეტრესა და პავლეს ხსენებას 29 ივნისს აღვნიშნავთ. მარხვის მსურველებს კი შეგიძლიათ, დღესასწაულის შემდგომი დღეები, 1 ივლისიდან 5 ივლისის ჩათვლით, მარხვის პერიოდად ჩათვალოთ“, - ნათქვამია შეტყობინებაში.
როგორც მჟკ წერს, უმაღლესი რადას დეპუტატმა ევროპის სოლიდარობის პარტიიდან როსტისლავ პავლენკომ განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის სხვა ალტერნატივა არ არსებობს, გარდა მეუ-სთან მოლაპარაკებისა.