პოჩაევის ლავრის პრესმდივანი. ფოტო: Суспільне პოჩაევის ლავრის პრესმდივანი. ფოტო: Суспільне
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმიდა პოჩაევის მიძინების ლავრამ განაცხადა, რომ ისინი არ ერევიან უკრაინის კულტურის სამინისტროს კომისიის მონასტრის ინსპექტირების პროცესში, უძრავი ქონების შენახვის მდგომარეობის შესამოწმებლად. იუწყება «Суспільне».
„ჩვენ ვაადვილებთ მუშაობას. და მერე რა დასკვნები იქნება... თუ ხარვეზებს ან შენიშვნებს აღმოვაჩენთ, აღმოვფხვრით“, - განაცხადა მონასტრის პრესმდივანმა, არქიმანდრიტმა გაბრიელმა.
გავრცელებული ინფორმაციით, კომისია ინსპექტირებას ივნისის ბოლოს დაასრულებს და შემდეგ გამოაქვეყნებს კომენტარს პოჩაევის ლავრაში ძეგლების შენარჩუნების შესახებ.
კულტურის სამინისტროს კომისიის თავმჯდომარე ამბობს, რომ თანამდებობის პირები ამოწმებენ და აღრიცხავენ არა მხოლოდ უძრავ ქონებას.
„ჩვენ დაინტერესებული ვართ შევინარჩუნოთ არა მხოლოდ თავად შენობები, არამედ ხატების, კანკების მდგომარეობა და ყველაფერი, რაც თითოეული ძეგლის შემადგენელი ნაწილია. მას აქვს საკუთარი დეტალური აღწერა. ჩვენ გვაინტერესებს თავად კომპლექსის ტერიტორიის მდგომარეობა, მონასტრის უძველესი ნაწილი. ის განუყოფლად არის დაკავშირებული იმ ობიექტებთან, რომლებიც უნდა შევამოწმოთ. ჩვენ ასევე შევამოწმებთ სახანძრო უსაფრთხოების ნორმას“, - განაცხადა ოლგა რუტკოვსკაიამ.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის 5 ივნისს უკრაინის კულტურის სამინისტროს კომისიამ დაიწყო უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა მიძინების პოჩაევის ლავრის შემოწმება.