დესტრომ აშშ-ს კონგრესში დაგმო დუმილი უმე-ის დევნის შესახებ
რობერტ დესტრო, ტრამპის გუნდის მთავარი პოლიტიკოსი, ადრე ეწინააღმდეგებოდა კოლექტიურ პასუხისმგებლობას უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან დაკავშირებით.
4 ივნისს, აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის ყოფილმა თანაშემწემ დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და შრომის საკითხებში რობერტ დესტრომ ისაუბრა კონგრესში გამართულ მოსმენაზე და თავის გამოსვლაში დაგმო ოფიციალური ვაშინგტონის თვალთმაქცობა ხელისუფლების მიერ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნასთან დაკავშირებით. ამის შესახებ უმე-ს ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა თავის X-ში დაწერა.
„ჩვენ ვამბობთ, რომ ჩვენ ვართ რელიგიური თავისუფლების მომხრე, მაგრამ ჩვენ ვართ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ნგრევის მომხრე,“ მიმართა დესტრომ კონგრესმენებს „ჩვენ ვიცით, რომ უკრაინის ხელისუფლება აპატიმრებს მღვდლებსა და მონაზვნებს. იცით, ეს როგორ გამოიყურება - ბერძნულ მართლმადიდებლურ გაზეთებს აფინანსებენ, უკრაინულზე კი დუმან. უკრაინელი ჟურნალისტების ორგანიზაცია, მართლმადიდებელი ჟურნალისტები, მათზე არაფერს ამბობენ“.
სახელმწიფო მდივნის ყოფილმა თანაშემწემ განაცხადა, რომ ასეთი თვალთმაქცობა მიუღებელია და სამარცხვინოა.
როგორც მჟკ იტყობინება, აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე 2017-2021 წლებში რობერტ დესტრო, რომელიც აშშ-ს პრეზიდენტობის კანდიდატის დონალდ ტრამპის გუნდის ერთ-ერთი წამყვანი წევრია, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლის კოლექტიური პასუხისმგებლობის წინააღმდეგ გამოვიდა.