უმე-ის მღვდელი სასამართლოში: მადანაშაულებენ, რომ "არასწორი" ეკლესიის წარმომადგენელი ვარ
დეკანოზმა სერგი ჩერტილინმა სასამართლოში განაცხადა, რომ მის მიმართ ბრალდება ეფუძნება პროკურორის მიკერძოებულ დამოკიდებულებას მისი რელიგიური მრწამსის მიმართ.
2024 წლის 6 ივნისს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდელმა, დეკანოზმა სერგი ჩერტილინმა განაცხადა, რომ მას ბრალი ედებოდა „არასწორი“ ეკლესიის წარმომადგენლობაში.
აღკვეთის ღონისძიების შეცვლის საკითხზე სააპელაციო სასამართლოს სხდომაზე დეკანოზმა სერგიმ პროკურორის აცილების შესახებ ზეპირი განცხადება გააკეთა.
მოსამართლის კითხვაზე, რის საფუძველზე გააკეთა მან ასეთი განცხადება, მამა სერგიმ უპასუხა, რომ პროკურორის შუამდგომლობაში აღკვეთის ღონისძიების გახანგრძლივების შესახებ მას ბრალი ედებოდა „მტრის ეკლესიის წარმომადგენლობაში“.
მღვდელმა ასევე აღნიშნა "არაობიექტურობაა" მის მიმართ "თუნდაც ეჭვის შეტანა", რომ ის "არასწორი" კონფესიის წარმომადგენელია.
„ჩემი რელიგიური უფლება, ვიყო სასულიერო პირი, ირღვევა. დაირღვა ჩემი პირადი უფლება ვიყო რიგითი მოქალაქე, რომელიც იცავს თავის რწმენას“, - აღნიშნა დეკანოზმა სერგიმ.
მან ასევე განუმარტა სასამართლოს: „პროკურორის აცილება მოტივირებულია იმით, რომ პროკურორმა, როგორც პროკურორთა ჯგუფის შემადგენლობაში, შეგნებულად შეიყვანა სასამართლო შეცდომაში და დამადანაშაულა ღალატში, იმით, რომ მას აქვს მიკერძოებული დამოკიდებულება ჩემი რელიგიური მრწამსის მიმართ, რომ ვარ სავარაუდოდ "მოსკოვის საპატრიარქოს" მღვდელი "რაც იყო აღნიშნული შუამდგომლობაში, ბრალდებაში და ა.შ."
„ამ ყველაფერს მიზანმიმართულად შეჰყავს სასამართლო შეცდომაში“, - ხაზგასმით აღნიშნა მღვდელმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ დეკანოზ სერგი ჩერტილინის დამცველებმა და მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის თანამშრომლებმა ისაუბრეს, თუ როგორ მიმდინარეობდა სასამართლო პროცესი მჟკ-ის საქმეზე სოლომენსკის სასამართლოს შენობაში.