ჩვენს წინააღმდეგ საქმე არის საქმე მთელი ეკლესიის წინააღმდეგ, - სასამართლოში უმე-ს მღვდელი
დეკანოზ სერგის თქმით, მისი დანაშაული, ისევე როგორც მართლმადიდებელი ჟურნალისტების დანასაული მდგომარეობს იმაში, რომ „ვსაუბრობდით ეკლესიის უფლებების დარღვევაზე“.
2024 წლის 6 ივნისს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდელმა, დეკანოზმა სერგი ჩერტილინმა განაცხადა, რომ „მისი საქმე“, რომელიც მართლმადიდებელი ჟურნალისტების წინააღმდეგ განიხილება, არის „ეკლესიის საქმე“.
სააპელაციო სასამართლოს სხდომაზე აღკვეთის ღონისძიების შეცვლის საკითხზე, დეკანოზმა სერგიმ თქვა, რომ „ეს ყველაფერი თეთრი ძაფით არის შეკერილი, როცა ისინი ადანაშაულებენ ჟურნალისტებს, როცა მღვდლებს ადანაშაულებენ რაიმე სახის დივერსიულ საქმიანობაში“, - მიიჩნევს მღვდელი.
მან განაგრძო: „რა დივერსიულ აქტივობებში ვიყავით ჩართული? მაშინ, როცა ეკლესიის უფლებების დარღვევაზე ვსაუბრობდით? როცა ბავშვს სახლიდან? ეს არის ჩვენი დანაშაულებრივი ქმედება?”
მოსამართლემ შეაწყვეტინა მამა სერგის და მოითხოვა, რომ „საქმეზე ელაპარაკა“ და უცებ გაახსენდა, რომ „ჩვენ ყველანი დავდივართ ღვთის ნებით“.