რადასთან რადიკალები ყვიროდნენ "სიკვდილი მტრებს",მორწმუნეები-"ქრისტე აღსდგა"
"პოლიცია და სპეცრაზმი დაგვასიეს, როგორც მაიდანზე...ჩვენ ბევრნი ვართ! ეს ნაციონალუკების პატარა გროვა კი არაა-ჩვენ აქ ათასობით ვართ!"-დაწერა ლოცვის ერთ-ერთმა მონაწილემ.
15 ივნისს უმე-ს მორწმუნეების ლოცვითი დგომის დროს უმაღლეს რადასთან რადიკალები შეეცადნენ პროვოკაცია მოეწყოთ და დაიწყეს ნაციონალისტური ლოზუნგების "დიდება ერს- სიკვდილი მტრებს" ყვირილი, მაგრამ მართლმადიდებელი მორწმუნეების ათასობით ხმამ მათ უპასუხა სააღდგომო მილოცვით "ქრისტე აღსდგა", იუწყებაბ Перший Козацький ტელეგრამ არხი.
"შესაძლებელია, ეს ზომა (უმაღლეს რადასთან პოლიციელების დიდი რაოდენობა-რედ.), არ იყო ზედმეტი: პარლამენტთან გამოჩნდნენ რადიკალები "პატრიოტებიც". გაჰყვიროდნენ "დიდება უკრაინას-დიდება გმირებს!" საქმე მივიდა ყვირილის გაგრძელებამდე:" დიდება ერს-სიკვდილი-მტრებს!" თუმცა მათი ცალკეული წამოძახებები გადაფარა ასობით მართლმადიდებლის პასუხმა: "ქრისტე აღსდგა-ჭეშმარიტად აღსდგა!" მორწმუნეების ზღვა არ ცხრება სააღდგომო მილოცვით. ჯვაროსნული მსვლელობით, სააღდგომო გალობებით ადამიანები მივიდნენ პრეზიდენტის ოფისთან", დაწერა telegram-არხზე Перший Козацький-მ.
როგორც ადრე მჟკ იუწყებოდა, უმე-ს მორწმუნეებმა და ,,ერისკაცების'' წევრებმა უმაღლეს რადასთან მიიტანეს კანონპროექტი ეკლესიის დევნის შესაწყვეტად.