უმე-ს იერარქი ურ-თან დგომაზე:ეს პოლიტიკა არ არის,ეს ლოცვაა სასწაულის იმედით
უმე-ს მორმწუნეებმა კიდევ ერთხელ მიმართეს ხელისუფლებას, რომელიც თავად აირჩიეს, თხოვნით ჩვენში ადამიანები დაენახა, განაცხადა ბარიშევსკის ეპისკოპოსმა ვიქტორმა.
უმე-ს მორწმუნეთა ლოცვითი დგომა უკრაინის უმაღლესი რადას კედლებთან არ წარმოადგენს პოლიტიკურ აქციას ან ძალისა და ეკლესიის ერთგულთა მრავალრიცხოვნობის დემონსტრაციას, არამედ სასწაულის იმედს, რომ ჩვენს მიერ არჩეული ხელისუფლება, საბოლოოდ დაინახავს ჩვენში ადამიანებს და არა „რელიგიურ ორგანიზაციას“, დაწერა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან უმე-ს წარმომადგენლობის მეთაურმა, ბარიშევსკის ეპისკოპოსმა ვიქტორმა (კოცაბა) თავის Telegram-არხზე.
მღვდელმთავარმა შეგვახსენა, რომ ლოცვა ყოველთვის არის იმედი, იმის დასტური, რომ სამყარო, რომელშიც ვცხოვრობთ, მისი არასრულყოფილებისა და ბოროტებისადმი გარეგნული ერთგულების მიუხედავად, სასწაულითაა სავსე. „ჩვენ, მორწმუნე ადამიანებმა, ძალიან კარგად ვიცით, რომ მხოლოდ სასწაულის წყალობით არსებობს სამყარო. უმეტესწილად, ნამდვილი სიყვარული სასწაულია. მეგობრობა, გულმოწყალება, ურთიერთპატივისცემა და ყველაფერი, რაც მხოლოდ კარგსა და კეთილს წარმოადგენს, - ეს ყველაფერი სასწაულია“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა ვიქტორმა.
მან აღნიშნა, რომ ხალხის მიერ არჩეულებმა, საბოლოოდ უნდა გაიგონ, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია არა რომელიღაც სტრუქტურა ან „რელიგიური ორგანიზაციაა“, არამედ ესაა ცოცხალი ადამიანები, რომლებიც წარმოადგენენ დედამიწაზე ქრისტეს არსებობას. ესენი არიან ცოცხალი ადამიანები, რომლებშიც საჭიროა დავინახოთ ჩვენი დედები, ძმები და დები. „შესაძლოა, როგორც კი პოლიტიკოსები აღარ დაინახავენ ეკლესიაში „რელიგიურ ორგანიზაციას“, მათ ცხოვრებაში ასევე მოხდება სასწაული. ღვთისა და მოყვასისადმი სიყვარულის სასწაული“- შეაჯამა უმე-ს იერარქმა.