რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ აკრძალა მღვდელი მისი "პროუკრაინული პოზიციის" გამო
მღვდელი დიმიტრი ოსტანინი უკრაინის ომის წინააღმდეგ გამოვიდა, რისთვისაც მას პატრიარქმა კირილმა მსახურება აუკრძალა.
ნორვეგიაში რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდელს, დიმიტრი ოსტანინს, პროუკრაინული პოზიციისთვის მსახურება აუკრძალეს, იუწყება ტელეგრამ-არხი "ქრისტიანები ომის წინააღმდეგ!"
არხის ავტორებმა დაწერეს, რომ „მღვდელი დიმიტრი ოსტანინი, უკრაინელი წარმოშობით დნეპროპეტროვსკის ოლქიდან, რმე-ს ქრისტეშობის ტაძრის მოძღვარი, ბერგენი, ნორვეგია, ღიად გამოხატავდა თავის პრო-უკრაინულ შეხედულებებს, ეწინააღმდეგებოდა უკრაინის ომს, რის გამოც დევნიდნენ რუსი Z-აქტივისტები“ .
2024 წლის 12 მარტს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდმა მღვდელი დიმიტრი გაიწვია მოსკოვის პატრიარქ კირილის განკარგულებით, ხოლო 2024 წლის 7 ივნისს პატრიარქ კირილის განკარგულებით  მსახურება აეკრძალა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პატრიარქმა კირილმა მღვდელს, რომელმაც ნავალნის პანაშვიდი აღასრულა, მსახურება აუკრძალა.