ელადის იერარქი: კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების 80% პაპის მიერ არის ჩადენილი
პირეოსის მიტროპოლიტი სერაფიმე თვლის, რომ რკე-მ 1054 წელს  მართლმადიდებლობისგან გამოყოფით, შეწყვიტა ეკლესიური არსებობა.
ბერძნულ-მართლმადიდებლური ეკლესიის პირეოსის მიტროპოლიტმა სერაფიმემ თქვა, რომ კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების დიდი უმრავლესობა "პაპის" მიერ არის ჩადენილი.
გამოცემამ Romthea გამოაქვეყნა პირეოსის მიტროპოლიტი სერაფიმეს განცხადება, რომელშიც ნათქვამია, რომ 1054 წელს მართლმადიდებლობასთან ერთიანობის დაკარგვის შემდეგ, რკე-მ „შეწყვიტა ეკლესიური არსებობა და გადაიქცა რელიგიურ საზოგადოებად, შთაგონებულად ბარბაროსებითა და ერეტიკოსი ფრანკებით, ერეტიკული ელემენტებით და წარმართობით“.
მისი თქმით, „პაპობა ნათლად და ისტორიულად გამოხატავს ფრანკოიზმის მსოფლიო-დემოკრატიულ გეგმებს, რომლებსაც იგი იყენებს თავის ისტორიულ კურსში“.
„ამ ანტიქრისტიანულ ჩარჩოებში რელიგიური ნიღბის ქვეშ შეიქმნა ამაზრზენი პოლიტიკური და სოციალური სტრუქტურა, რომელიც კაცობრიობას მხოლოდ ნეგატიურ მომსახურებას სთავაზობდა (და სთავაზობს)! არავითარი ცივილიზაციური მომსახურება!“ - განაცხადა პირეის მიტროპოლიტმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს „მშენებლობა რელიგიური ნიღბის ქვეშ“ არის დამნაშავე „კაცობრიობის წინააღმდეგ ყველაზე მძიმე, ყველაზე არაადამიანურ და საშინელ დანაშაულებში“.
გაზვიადების გარეშე შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ისტორიაში საშინელი დანაშაულების 80% ჩადენილია და, სამწუხაროდ, ხდება (ფარულად) პაპის მიერ!”