ურ კედლებთან საკმარისი ხალხია, რომლებიც დაიცავენ უმე-ს,-სახალხო დეპუტატი
სახალხო დეპუტატმა ვიქტორია გრიბმა მხარი დაუჭირა უმე-ს მორწმუნეებს ეკლესიისა და საკუთარი უფლებების დასაცავად რადასთან ლოცვითი დგომის დროს.
უკრაინის უმაღლესი რადის დეპუტატმა ვიქტორია გრიბმა წარმოთქვა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეების მხარდამჭერი სიტყვები, რომლებმაც 2021 წლის 15 ივნისს ჩაატარეს ლოცვითი დგომა პარლამენტის შენობასთან ეკლესიისა და საკუთარი უფლებების დასაცავად, ნათქვამია უმე-ს ინფორმაციის ცენტრის Facebook-გვერდზე გამოქვეყნებულ რეპორტაჟში სატელევიზიო არხზე «НАШ».
სახალხო დეპუტატმა განაცხადა, რომ უმაღლესი რადის დეპუტატებს შორის საკმაოდ არიან ხალხის რჩეულები, რომლებიც დადგებიან უმე-ს დასაცავად."დამიჯერეთ, უმაღლესი რადის კედლებში საკმაო რაოდენობაა ადამიანების, რომლებიც დაიცავენ ჩვენს (უმე-ს მორწმუნეების ,-რედ.) ინტერესებს",-თქვა ვიქტორია გრიბმა.
მან მადლობა გადაუხადა ურ-ს შენობასთან შეკრებილ მორწმუნეებს მზადყოფნისათვის დაიცვან საკუთარი რწმენა და გამოთქვა ღვთის დახმარების იმედი ამ საქმეში. "უდიდესი მადლობა თქვენ იმისათვის, რომ დღეს აქ ხართ. იმისათვის, რომ თქვენ მზად ხართ დაიცვათ საკუთარი რწმენა და ღმერთი ჩვენ არ მიგვატოვებს",- თქვა სახალხო დეპუტატმა.
15 ივნისს უმე-ს 20 000-მა მორწმუნემ ჩაატარა ლოცვითი დგომა უმაღლეს რადასთან, სადაც გადასცეს ორი კანონპროექტი უმე-ს დასაცავად, ასევე მოაწყვეს ჯვრით მსვლელობა ვლადიმერ ზელენსკის ოფისთან.
ამავე დღეს პრეზიდენტმა ვლადიმერ ზელენსკიმ, სრულიად უკრაინულ ფორუმზე "უკრაინა.30" გამოსვლისას კომენტარი გაუკეთა უმე-ს მორწმუნეების ლოცვით დგომას უმაღლეს რადასთან სიტყვებით "რაღაც ეკლესიაში ისევ ისე არ არის", შეეშალა ის ოპც-ს მიტინგთან.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ყველანაირად ხელს შევუწყობთ, რომ კანონპროექტები უმე-ს დასაცავად მიღებულ იქნას, თქვა სახალხო დეპუტატმა ვადიმ ნოვინსკიმ.