ალექსანდრიის იერარქმა რმე-ის საეგზარქოსო აფრიკაში „მართლმადიდებელთა გენოციდში“ დაადანაშაულა
მიტროპოლიტმა ქრიზოსტომოსმა თქვა, რომ რუანდის 10 მღვდლიდან და 3 დიაკვნიდან 6 მღვდელი და 1 დიაკვანი რმე-ის საეგზარქოსოში გადავიდა.
აფრიკაში რმე-ის საეგზარქოსოს შექმნამ „დიდი დარტყმა მიაყენა  მართლმადიდებელი ეკლესიის ერთობას შავ კონტინენტზე“, - ამბობს ბუკობისა და დასავლეთ ტანზანიის ეპისკოპოსი ქრიზოსტომოსი.
თავის წერილში, რომელსაც ჰქვია „რუსული ეკლესიის დანაშაული რუანდაში“, მან განაცხადა, რომ „ალექსანდრიის საპატრიარქოს ბევრი ადგილობრივი ეკლესია დაზარალდა რუსული ეკლესიის შემოჭრის გამო, რამაც სერიუზული შედეგები გამოიწვია“.
განსაკუთრებული ყურადღება მიტროპოლიტმა ქრიზოსტომოსმა მიაქცია მართლმადიდებლობას რუანდაში, სადაც „რუსული სამყაროს ველურმა შემოჭრამ ამ ქვეყნის პატარა ეკლესია ნანგრევებად აქცია“.
ის ამბობდა, რომ 10 მღვდლიდან და 3 დიაკვნიდან 6 მღვდელი და 1 დიაკვანი რმე-ის საეგზარქოსოში გადავიდა და მათ „თავიანთი სინდისი უფრო მაღალ ხელფასს ანაცვალეს“.
„დარჩა 4 მღვდელი და 2 დიაკვანი, ქრისტიანები დაიფანტნენ, მართლმადიდებლობა გახდა შეუმდგარი, მან სახელმწიფოსა და რუანდის საზოგადოების ნდობა დაკარგა, ხოლო მოხუცი ავადმყოფი ეპისკოპოსი ნანგრევებზე გოდებდა“, - წერს მიტროპოლიტი ქრიზოსტომოსი.
მან განაცხადა, რომ „სამწუხაროდ, 1994 წლის გენოციდის ძეგლის გვერდით 2022 წელს მართლმადიდებელთა გენოციდის ძეგლი აღიმართა“.
„გვწამს, რომ ჯვარცმული და აღდგომილი უფალი თავის მართლმადიდებელ ეკლესიას  განხეთქილების საფლავიდან აღადგენს, ის რუანდის ეკლესიასაც აღადგენს და აფრიკიდან ამ „საშინელებას“ (რმე-ის საეგზარქოსოს, - რედ.) განაგდებს!“, - დაწერა მიტროპოლიტმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ალექსანდრიის პატრიარქმა თეოდორემ თავის იერარქებს დაავალა, რომ მათ რმე-ის პრობლემებზე ილაპარაკონ.