სამი ათასი ჰასიდი უმანში შავუოტის დღესასწაულზე ჩავიდა
11 ივნისისთვის ყოველწლიური მომლოცველობისთვის უმანში შავუოტის დღესასწაულზე 3000 ჰასიდი შეიკრიბა, იუწყება Суспильне. წელს შავუოტს 11-13 ივნისს დღესასწაულობენ. მიმდინარე ომი არ აჩერებს ხალხს, რომ ისინი მივიდნენ რაბი ნაჰმანის საფლავზე, ბრაცლავის ჰასიდიზმის დამაარსებლის, სადაც ჰასიდები დადიან.
„მათთვის პრობლემა არ არის ამხელა გზის გავლა, რადგან აქ ჩამოსვლა ყველას სურვილია. ვდღესასწაულობთ შავუოტს ისევე, როგორც როშ ხაშანას - ცეკვებით და სიმღერებით. მუსიკალური ინსტრუმენტები არ გამოიყენება - თავად მღერიან და ტაშს უკრავენ. ყველა ელოდება იმას, რომ მისთვის თორა სხვანაირად გაიხსნება“, - ყვებოდა რაბი ნაჰმანის სახელობის საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდის თავმჯდომარე ბრესლავიდან ნათან ბენ ნუნი.
შავუოტი - სოფლის მეურნეობის დღესასწაულია, სადაც ხალხი ღმერთს სწირავს პირველი ხორბლით გამომცხვარ მრგვალ პურს, ახალშემოსულ ფინიკებს და სხვადასხვა ნაყოფს (ბიკურიმი), რომ მათ მომავალი მოსავლისთვის უზენაესის კურთხევა მიიღონ.
შავუოტი აგრეთვე ებრაელთათვის თორის - ღვთის მცნებების გადაცემის დღესასწაულია, რომლებიც ებრაელთა სარწმუნოების ძირითად პოსტულატებსა და წესებს კარნახობენ.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ადრე უშძ-ის მებრძოლმა ალექსანდრემ, რომელიც შემოჭრის პირველივე დღეებიდან ფრონტზე იმყოფება, გაკვირვება გამოხატა იმის გამო, რომ ხელისუფლებას იუდეველთა და უმე-ს მორწმუნეთა მიმართ სხვადასხვა დამოკიდებულება აქვს.