სლავიანსკში უმე-ს ტაძრებთან პროვოკაციული ფურცლები გააკრეს
სლავიანსკში 10-დან 11 ივნისის ღამეს უცნობებმა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრებთან გააკრეს პროვოკაციული ფურცლები უმე-ს კლირიკოსთა კოლაბორაციონიზმში ბრალდებებით, იუწყება Вчасно.
ანტიუკრაინულ მოღვაწეობაში დაადანაშაულეს კონსტანტინოვსკის არქიეპისკოპოსი პაისი, უმე-ს კიევის მიტროპოლიის კრამატორის სავიკარიოს მეთაური და უმე-ს კიევის მიტროპოლიის კრამატორის სავიკარიოს მდივანი, ქ. სლავიანსკის სულიწმინდის სამრევლოს მღვდელმსახური ოლეგ ხიჟნიაკოვი.
კომენტარისთცის ჟურნალისტებმა მიმართეს არქიეპისკოპოს პაისის, მან განაცხადა, რომ არ აღიქვმს ამას მეტად სერიუზულად, ტექსტის შინაარსი - მხოლოდ „სიტუაციის დესტაბილიზაციის მცდელობაა“.
„ჯერ ერთი, რუსულ ეკლესიასთან კავშირი არ გვაქვს. არავითარი. თქვენ ხომ იცით თეოფანიის ეკლესიის გადაწყვეტილების შესახებ? მეორე, რაღაც ფურცლები - ეს მხოლოდ სიტუაციის დესტაბილიზაციის მცდელობაა“, - თქვა არქიეპისკოპოსმა.
კითხვაზე, ექნება თუ არა მას რეაგირება ფურცლებზე, მან უპასუხა, რომ არ აპირებს რამე მოიმოქმედოს.
ამავდროულად, ჟურნალისტთა კითხვაზე რუსულ სამღვდელოებასთან კავშირებისა და ურთიერთობების შესახებ, მან აღნიშნა, რომ უმე-ს კოლეგებთან „პოლიტიკაზე არ საუბრობს“.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 2023 წლის 25 სექტემბერს გორლოვსკის ეპარქიის ვიკარიუსები - დოპროპოლსკის არქიეპისკოპოსი სპირიდონი და კონსტანტინოვსკის არქიეპისკოპოსი პაისი კიევის მიტროპოლიის ვიკარიუსებად დანიშნეს.