მიტროპოლიტი ლონგინი უმე-ის წარმომადგენლების შეხვედრის შესახებ G7 ქვეყნების ელჩებთან: შოკირებული ვარ
ეპისკოპოსს ეჭვი ეპარება, გადასცეს თუ არა უმე-ის წარმომადგენლებმა G7-ის ელჩებს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ტანჯვის შესახებ.
ბანჩენის მონასტრის წინამძღვარმა, მიტროპოლიტმა ლონგინმა (ჟარი) გააკრიტიკა უმე-ის წარმომადგენლების შეხვედრა G7-ის ქვეყნების ელჩებთან. ეპისკოპოსმა დაწერა მიმართვა, რომლის ტექსტი გამოქვეყნდა ბანჩენის მონასტრის ტელეგრამ-არხზე.
მიტროპოლიტ ლონგინის თქმით, იგი შოკირებული იყო მიტროპოლიტ კლიმენტისა და დეკანოზი ნიკოლაი დანილევიჩის მონაწილეობით ეკლესიათა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოს შეხვედრაში G7 ქვეყნების ელჩებთან.
„რა აზრი აქვს ამას? განა ისინი (დიდი შვიდეულის ქვეყნების ელჩები - რედ.) ვერ ხედავენ და არ ესმით, რომ ჩვენი კანონიკური უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ამდენი წელია იტანჯება?“ - ეკითხება ეპისკოპოსი.
მან გაიხსენა, რომ ”გვართმევენ ჩვენს ეკლესიებს, სჯიან ეპისკოპოსებს, სცემენ მღვდლებს და დასცინიან უმე-ის მორწმუნეებს”.
„მათ სურთ ჩვენი ქვეყნაში უმე-ს ყველა ერთგული ციხეში ჩასვან და არ მოგვისმინონ. ცილს გვწამებენ და ტყუილად გვადანაშაულებენ არაკანონიკურობაში. 2013 წლიდან და დღემდე ვერ ხედავენ უკრაინელი მართლმადიდებელი ხალხის ცრემლებს და არ გვიცავენ“, - წერს ეპისკოპოსი.
მიტროპოლიტმა ლონგინმა ჰკითხა მიტროპოლიტ კლიმენტს და დეკანოზ ნიკოლაი დანილევიჩს: რომელმა სინოდმა აკურთხა თქვენი მონაწილეობა ასეთ უკანონო კრებაში? და სთხოვა, ხელახლა წაეკითხათ მეფე დავითის პირველი ფსალმუნი, სადაც წერია: „ნეტარ არს კაცი, რომელიც არ მიდის ბოროტთა კრებაზე..."
„საკვირველია, რატომ მიიღეთ მონაწილეობა ამ შეხვედრაში? აცნობეთ თუ არა შეხვედრის მონაწილეებს, რამდენ ტანჯვას განიცდის ჩვენი კანონიკური უკრაინული ეკლესია? მეეჭვება…“ - შეაჯამა მიტროპოლიტმა ლონგინმა.
მჟკ წერდა, რომ ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტი კლიმენტი და დეკანოზი ნიკოლაი დანილევიჩი მონაწილეობას იღებენ ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოსა და G7 ქვეყნების ელჩების შეხვედრაში.