ჩერკასის მერმა მოქალაქეებს მოუწოდა არ იარონ უმე-ის ეკლესიებში
ბონდარენკომ თქვა, რომ ის თვალს ადევნებს ჩერკასში უმე-ის საკათედრო ტაძრის ბედს, რომლის მეუ-სთვის გადაცემა სურთ.
ჩერკასში, მერმა ანატოლი ბონდარენკომ მოუწოდა მოქალაქეებს არ წასულიყვნენ უმე-ის ეკლესიებში, იუწყება გამომცემლობა 18000.
„ახლა საზოგადოებამ მიმართვა გააკეთას UOC-ის საკათედრო ტაძრის გადაცემასთან დაკავშირებით კრების ჩასატარებლად. ვნახოთ, როგორ დასრულდება“, - განაცხადა მერმა.
მან თქვა, რომ ჩერკასის საქალაქო საბჭომ მხარი დაუჭირა უმე-ის აკრძალვას. „მე ვერ ვხედავ რომელ პოლიტიკოსს აქვს გამბედაობა პირდაპირ თქვას ეს. დროა უმაღლესმა რადამ კანონის მიღებით ბოლო მოუღოს ამ ეკლესიას. არ ითამაშოს, არამედ მკაფიოდ დადგეს ეს საკითხი დღის წესრიგში“, - განაცხადა ბონდარენკომ.
ჩერკასის მერმა თქვა, რომ იცნობს უმე-ის იერარქებს, მათ შორის ჩერკასის ეპარქიის მეთაურს, მიტროპოლიტ თეოდოსს, მაგრამ არ ახსოვს ბოლოს როდის ესაუბრა მას.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის 11 ივნისს, ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ გამოაცხადა მოსალოდნელი პროვოკაცია უმე-ის ეპარქიის საკათედრო ტაძრის წინააღმდეგ. მან სასწრაფო გზავნილით მიმართა მსოფლიოს ყველა კეთილგანწყობილ ადამიანს ამ ვითარებასთან დაკავშირებით, ისევე როგორც სასამართლოს შენობასთან ე.წ. აქტივისტების მიერ განხორციელებულ პროკაციათან დაკავშირებით.