ჩერკასის ეპარქიაში სასამართლო დარბაზთან იმიტირებულ „უბედურ შემთხვევაზე“ საუბრობენ
ვარაუდობენ, რომ პროვოკაცია წინასწარ იყო დაგეგმილი, ვინაიდან ე.წ. "მანქანით გადავლის" შემდეგ პოლიციამ მიტროპოლიტ თეოდოსის მანქანა რამდენიმე საათის განმავლობაში დააყოვნა.
ჩერკასიის ეპარქია იტყობინება, რომ 11 ივნისს, ერთ-ერთმა პროვოკატორმა სოსნოვსკის რაიონულ სასამართლოსთან, სადაც სხდომა მიმდინარეობდა, ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ თეოდოსის დაქოქილ მანქანას შუვარდა, რათა მოეხდინა „მანქანით გადავლის“ სიმულაცია.” როგორც ეპარქიის პრესსამსახური წერს, ეს სასამართლო პროცესის დასრულების შემდეგ მოხდა.
„სასამართლო სხდომის დაწყებამდე და მისი დასრულების შემდეგ, პროვიკატორებმა არ მისცეს შესაძლებლობა მიტროპოლიტ თეოდოსს და მის გარშემო მყოფ ჩერკასელ მორწმუნეებს მშვიდად შესულიყვნენ და გამოსულიყვნენ სასამართლოს შენობაში. ეს ყველაფერი მოხდა პოლიციისა და უუს-ს თანამშრომლების უმოქმედობით, რომლებიც შემთხვევის ადგილზე დიდი რაოდენობით იმყოფებოდნენ. მორწმუნეებისთვის მთავარი დარტყმა სასამართლო სხდომის დასრულების შემდეგ იყო დაგეგმილი“, - აღნიშნეს ეპარქიაში.
როგორც მოხსენებაშია ნათქვამი, მას შემდეგ, რაც მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ შეძლო ხალხის მასის გარღვევა და მანქანაში ჩაჯდომა, ერთ-ერთმა „აქტივისტმა“ დაქოქილი მანქანის ბორბლის ქვეშ შეაცურა ფეხი, რათა ,,მანქანის გადავლის’’ სილმულაცია მოეხდინა.
„როგორც ჩანს, ეს სცენარი წინასწარ იყო ორგანიზებული აქციის ლიდერების მიერ, ვინაიდან ამის შემდეგ პოლიციამ, რომელიც მანამდე უმოქმედო იყო, რამდენიმე საათით დააყოვნა მეტროპოლიტენის მანქანა „ავარიის დასარეგისტრირებლად“. ამ პერიოდის განმავლობაში ჩერკასის მორწმუნეებს მუდმივად დასცინოდნენ და შეურაცჰყოფდნენ“, - აცხადებენ ეპარქიის პრესსამსახურში.
ასევე ვრცელდება ინფორმაცია, რომ ადგილობრივი გამოცემის „18000“-ის „ჟურნალისტმა“ საქარე მინა ჩაამტვრია და ეპარქიის მანქანის კაპოტი მოიხარა. მთელი ამ ხნის განმავლობაში მორწმუნეებს შეურაცხყოფდნენ, დასცინოდნენ, აშინებდნენ, უბიძგებდნენ, ქალაქიდან და ქვეყნიდან გაძევებას ჰპირდებოდნენ. ამ დროს მორწმუნეები ცდილობდნენ სიმშვიდის შენარჩუნებას, ლოცულობდნენ ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლისადმი და აღდგომის საგალობელს გალობდნენ.
,,ეს ყველაფერი რამდენიმე საათის განმავლობაში გრძელდებოდა „მართმსაჯულების სახლის“ შენობის წინ ათეულობით სამართალდამცველის, პროკურორისა და მოსამართლის თვალწინ და ადგილობრივი მედიის ვიდეოკამერებით აისახა“, - დასძინა ჩერკასის ეპარქიამ და გამოთქვა ეჭვი, რომ თუნდაც ერთ-ერთი პროვოკატორი პასუხს აგებს უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე მუხლით, (რელიგიათშორისი სიძულვილის გაღვივება), რომლითაც მიტროპოლიტი თეოდოსს ასამართლებს.
როგორც მჟკ წერს, გამუდმებული პროვოკაციების გამო, მიტროპოლიტი თეოდოსი სასამართლოს მოსმენების ონლაინ გადატანას ითხოვს.