რუმინელმა მღვდლებმა მონაწილეობა მიიღეს ბუკოვინაში უმე-ს მონასტრის დღესასწაულში
წმიდა დიდმოწამე იოან სუჩავსკის სახელობის მონასტერში, მფარველობის დღესასწაულზე აღევლინა ღვთისმსახურება.
უკრაინისა და რუმინეთის მართლმადიდებლური ეკლესიების მღვდლები მივიდნენ უმე-ის მონასტერში წმინდა დიდმოწამე იოან სუჩავას პატივსაცემად ჩერნივცის რაიონის სოფელ კრასნოილსკში. როგორც ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის ფეისბუქ-გვერდი იტყობინება, ღვთისმსახურება 2024 წლის 15 ივნისს აღასრულეს ტერნოპოლისა და კრემენეცის მიტროპოლიტებმა სერგიმ და კამენეც-პოდილსკისა და გოროდოკის მიტროპოლიტმა თეოდორემ.
ეპისკოპოსებს რუმინეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდლები და ჩერნივცის ეპარქიის სასულიერო პირები ეხმარებოდნენ.
ასევე დღესასწაულებზე რუმინეთისა და ბუკოვინის მონასტრების იღუმენმა და დებმა მონასტრის იღუმენთან, იღუმენ იოანასთან (გროზავუ) ერთად ილოცეს.
ღვთისმსახურებაზე ასევე აღავლინეს ლოცვა უკრაინის მიწაზე მშვიდობისთვის, მტრისგან განთავისუფლებისთვის, რომ უფალმა დალოცოს კეთილი ნების მქონე ადამიანები, რომლებიც ეხმარებიან გაჭირვებულებს.
წირვის დასასრულს მიტროპოლიტმა სერგიმ სამღვდელოებასა და მორწმუნეებს მფარველი ანგელოზის დღესასწაული მიულოცა.
როგორც მჟკ წერს, რუმინეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ წმიდა ცეცხლი ჩერნივცის და მუკაჩევოს ეპარქიებს გადასცა.