კულტურის სამინისტროს კომისიას არ მოეწონა პოჩაევის ლავრაში თანამედროვე რემონტი
კულტურის სამინისტროს კომისიის ხელმძღვანელი ოლგა რუტკოვსკაია. ფოტო: Суспільне კულტურის სამინისტროს კომისიის ხელმძღვანელი ოლგა რუტკოვსკაია. ფოტო: Суспільне
მონასტრის პრესსამსახურში განაცხადეს, რომ ისინი ხელს უწყობენ კულტურის სამინისტროს კომისიის მუშაობას, რადგან ეკლესია დაინტერესებულია მართლმადიდებლური სიწმინდის სათანადოდ შენახვით.
უკრაინის კულტურის სამინისტროს კომისიის ხელმძღვანელმა ოლგა რუტკოვსკაიამ განაცხადა, რომ კომისიას და სახანძრო სამსახურს მონასტრის არასათანადო მოვლა-პატრონობასთან დაკავშირებით შენიშვნები აქვთ მონასტრის ძმებთან, არასათანადო მოვლასთან დაკავშირებით, იუწყება Суспільне.
„არის შენიშვნები, რომლებიც გაფორმებულია კომისიის წევრებისგან, რომლებმაც შეამოწმეს სახანძრო უსაფრთხოება. არის მოთხოვნები, რომლებიც უნდა დაიცვან. გვაქვს კომენტარები თანამედროვე რემონტებთან დაკავშირებით. ამ ყველაფერს დასაბუთება სჭირდება. ამ კომისიის მუშაობის ფარგლებში კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროდან ოფიციალური მიმართვა გაკეთდა. ჩვენ ველოდებით დოკუმენტების ასლებს. გვინდა დავრწმუნდეთ, რომ ყველა დოკუმენტი წესრიგშია“, - თქვა მან.
პოჩაევის ლავრის პრესმდივანმა, არქიმანდრიტმა გაბრიელმა განაცხადა, რომ მონასტრის ძმები წვლილი შეაქვს კულტურის სამინისტროს კომისიის მუშაობაში.
„როგორც სახელმწიფოს, ასევე ჩვენი სამონასტრო ძმობის ინტერესებში შედის, რომ ეს ყველაფერი შენარჩუნდეს სათანადო მდგომარეობაში, რათა შეძლებისდაგვარად შევინარჩუნოთ ეს სალოცავი, როგორც ისტორიული ღირსშესანიშნაობა“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
კომისიის მუშაობა 29 ივნისამდე გაგრძელდება.
როგორც მჟკ იტყობინება, მანამდე კულტურის სამინისტროს კომისიის ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ ოფიციალური პირები ამოწმებენ და ინვენტარიზაციას უკეთებენ არა მხოლოდ უძრავ ქონებას.